• Peşin fiyatına 3 taksit

 • Tüm siparişlerde kargo bedava!

 • 2 yıl garanti

0

Sepetim

Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.

   Wi-Fi hoparlörler Bluetooth hoparlörlerden daha mı iyi?

   Yeni bir kablosuz hoparlör arıyorsanız ilk adımınız, cihazlarınıza Bluetooth veya Wi-Fi aracılığıyla bağlanan hoparlörler arasından seçim yapmaktır.

    

   Basitmiş gibi gelebilir, ancak bir çift hoparlörün nasıl çalıştığı, ses kalitesini, taşınabilirliğini ve menzilini, ayrıca ne kadar sağlam olduklarını ve hangi akıllı özelliklere sahip olduklarını etkiler.

    

   Hangisinin daha iyi olduğu onları ne için kullandığınıza bağlıdır. Wi-Fi hoparlörler genellikle evde daha iyidir. Akıllıdırlar, size yüksek çözünürlüklü ses verirler ve TV'nizle eşleştirmek için mükemmeldirler.

    

   Öte yandan Bluetooth hoparlörler sağlamdır ve son derece taşınabilirdir; dışarıda olduğunuz zamanlar için idealdir. Aşağıda detayları inceliyoruz.

   Okuma süresi: 5 Dakika

   Philips FS1 kablosuz hoparlör

   Fark nedir?

    

   Önce her birinin ne anlama geldiğini tanımlayalım.


   Bluetooth hoparlörler, cihazlarınıza Bluetooth aracılığıyla bağlanan hoparlörlerdir. İnternete bağlanmazlar.

    

   Wi-Fi hoparlörler evinizin Wi-Fi ağı üzerinden bağlanır. Ancak Bluetooth'u da destekleyebilirler.

    

   Kafa karıştırıcı olabilir ancak, Wi-Fi hoparlörlerine aynı zamanda kablosuz hoparlörler de denir. Net olması açısından, biz bu yazıda Wi-Fi hoparlörler adını kullanmaya devam edeceğiz. 

   Nasıl çalışırlar?

   Bluetooth hoparlörler

    

   Bluetooth hoparlörler, Bluetooth aracılığıyla cihazlarınızla doğrudan eşleşir. Cihazdan gelen tüm ses hoparlörden gelir. Yalnızca müzik dinlemek istiyorsanız bu sorun değildir. Ancak bu durum Bluetooth hoparlörleri çoklu görev için daha az uygun hale getirmektedir.

    

   Bazı Bluetooth hoparlörler çok noktalı eşleştirmeyi destekler; bu, aynı anda birden fazla cihaza bağlanabileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla, tabletinizden dizüstü bilgisayarınıza geçtiğinizde sesinizin bunu akıllıca takip etmesi gerekir. 

   Açık havada Philips Bluetooth hoparlörüne bağlanan kadın

   Wi-Fi hoparlörler


   Wi-Fi hoparlörler cihazlarınıza Wi-Fi üzerinden bağlanır. İçeriğinizi (Spotify'daki bir şarkı gibi) seçer ve doğrudan hoparlörlerinizden çalabilirsiniz.

    

   Cihazınızdaki diğer sesler çalınmayacaktır. Yani, bir bildirim alırsanız, bir video izlemek veya dinlerken bir arama yapmak isterseniz müziğiniz kesintisiz olarak devam eder. 

    

   Wi-Fi hoparlörler aynı ağdaki diğer akıllı cihazlara bağlanabilir ve onlar tarafından kontrol edilebilir: telefonlar, bilgisayarlar, tabletler, hatta TV'niz. Bazıları Google Asistan, Alexa ve Siri gibi sesli asistanlarla bile uyumludur.

   Taşınabilirlik


   Bluetooth hoparlörler son derece taşınabilirdir. Genellikle şarj edilebilir bir pille çalıştırılır ve S7807 gibi bazıları güçlerini cihazlarınızla bile paylaşabilir.

    

   Öte yandan Wi-Fi hoparlörlerin taşınması o kadar kolay değildir. Sabit bir Wi-Fi bağlantısı gerektirirler ve genellikle elektrikle çalışırlar, bu nedenle onları prize takmanız gerekir.

    

   Bu, Wi-Fi hoparlörleri, TV'niz gibi çok uzağa gitmeyecek kaynaklara veya her zaman ses isteyeceğinizi bildiğiniz bir yere (örneğin oturma odanız) kablosuz olarak bağlamak için mükemmel olduğu anlamına gelir. 

   Philips bluetooth hoparlörünü kayışından taşıyan kadın

   Menzil


   Bluetooth'un daha kısa bir menzili vardır, genellikle 10-20 metre civarındadır. Duvarlar ve mobilyalar bunu daha da azaltabilir. Bu nedenle, Bluetooth hoparlörler, cihazınız yakında olduğunda en iyi şekilde çalışır.Wi-Fi hoparlörler, iyi bir Wi-Fi bağlantısının olduğu her yerde çalışır.

    

   Hem hoparlörünüz hem de cihazınız aynı ağa bağlı olduğu sürece, kullanmaya hazırsınız. Bu durum kullanışlıdır çünkü hoparlörleri herhangi bir odaya yerleştirebilir ve onları nerede olursanız olun kontrol edebilirsiniz.

    

   Oda değiştirmek istiyorsanız (diyelim ki oturma odasında telefonunuzdan müzik çalıyorsunuz ve banyoya gitmek istiyorsunuz), ses kesilmeden telefonunuzu yanınıza alabilirsiniz. 

   Ses kalitesi

    

   Bluetooth hoparlörler harika ses sunar. Ancak, Bluetooth üzerinden oynatıldığında ses verileri sıklıkla sıkıştırılır. Bu süreçte bazıları kaybolabilir, bu da içeriğinizin Wi-Fi üzerinden olduğu kadar net ses veremeyebileceği anlamına gelir.

    

   Wi-Fi'nin daha yüksek bant genişliği, 24 bit/192 kHz'e kadar yüksek çözünürlükte dinleyebileceğiniz anlamına gelir. Wi-Fi ayrıca kesintiye ve gecikmeye daha az duyarlıdır. Bu durum, özellikle sesin aksiyona ayak uydurmasını istediğiniz TV izliyorsanız önemlidir.

   Wi-Fi hoparlörlerine bağlı Philips Ambilight televizyonunun keyfini çıkaran adam

   Sesi genişletme  

   Sesi genişletmek istiyorsanız hem Wi-Fi hem de Bluetooth hoparlörler diğer hoparlörlere bağlanabilir.

   GO 7807 gibi bazı Bluetooth hoparlörler stereo olarak eşleşerek size daha fazla güç sağlar ve seslerin ve enstrümanların etrafınızdaki alanda nerede olduğunu daha iyi anlamanızı sağlar. X7207 parti hoparlörleri gibi diğerleri, 50'ye kadar hoparlörü eşleştirerek sesli ve renkli bir ışık duvarı oluşturmanıza olanak tanır.

   Aynı ağdaki Wi-Fi hoparlörleri de birbirine bağlayabilirsiniz. TV'niz için kablosuz surround ses oluşturmak istiyorsanız bu elverişlidir.

   Bunun işe yaramasının bir yolu, W6205 gibi Wi-Fi hoparlörlerini TV'nizin her iki tarafına sol ve sağ kanallar olarak yerleştirmektir. Daha sonra surround ses için kanepenin arkasına iki tane daha ekleyebilirsiniz. Bunu ev sinemanızı oluşturma hakkındaki makalemizde daha ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

   Wi-Fi hoparlörlerinin kullanılabileceği başka bir şey de çoklu odadır.  Bu, evinizin farklı odalarında hoparlörlerin yerleştirildiği durumdur. Onlara ayrı ayrı veya birlikte herhangi bir kombinasyonla ses akışı gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bulaşıkları yıkarken veya bir fincan çay hazırlarken TV'nizi harekete geçirebilir ve maç yorumlarını takip edebilirsiniz.

   Tasarım & Yapı  

   Bluetooth hoparlörler harekete uygundur. Genellikle toza ve suya daha dayanıklı olarak üretilirler.

   Örneğin; GO 7807 hoparlörler IP67 derecesine sahiptir, bu da onların toza dayanıklı olduğu ve 30 dakikaya kadar 1 metre suya batırılmaya dayanabileceği anlamına gelir. Spor için tasarlandıklarından, terlendiğinde daha iyi kavrama sağlamak için kauçuk kaplamaya da sahiptirler.

   Bu, Wi-Fi hoparlörlerin sağlam olmadığı anlamına gelmez. Sadece bir sırt çantasına atılmak için tasarlanmamışlardır. Aksine, evinize güzel bir şekilde uyum sağlayacak şekilde tasarlandılar.

   Ambilight TV surround ailesinin bir parçası olan Fidelio FS1 gibi Philips kablosuz hoparlörler, Ambilight TV'nizin renkleriyle senkronize olan ve etkiyi tüm odaya yayan yerleşik LED'lere de sahiptir. 

   Kamp sırasında kullanılan Philips S7807 dayanıklı bluetooth hoparlör

   Nihai görüşler  

   Wi-Fi ve Bluetooth hoparlörler arasında seçim yapmaya gelince, her ikisinin de ne için ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak avantajları vardır.

   Eviniz için bir odaya yerleştirip fişini takacağınız, belki TV'nize bağlayacağınız bir çift hoparlör arıyorsanız ve en iyi ses kalitesinin, akıllı özelliklerin ve sade tasarımın keyfini çıkarmak istiyorsanız o zaman Wi-Fi hoparlörler tam size göre.
    
   Öte yandan, parka, plaja veya partilere giderken yanınıza alabileceğiniz bir çift suya dayanıklı, toza dayanıklı, ultra taşınabilir hoparlör arıyorsanız, Bluetooth hoparlörler size göre.

   You are about to visit a Philips global content page

   Continue

   Sitemiz Microsoft Edge, Google Chrome veya Firefox'un en son sürümüyle en iyi şekilde görüntülenebilir.