• Tüm siparişlerde kargo bedava!

 • 2 yıl garanti

0

Sepetim

Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.

  Evdeki alerjenler - Polen

  Evdeki alerjenler: Polen

  Philips size yardımcı olabilir

  5 dakikalık okuma

  Hayatı daha iyi hale getirmenin her zaman bir yolu olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, evdeki hava kalitesini artırmaya yardımcı olacak kapsamlı çözümler üretmeye kararlıyız. Bu makalede, solunum yolu alerjilerinin en yaygın tetikleyicilerinden biri olan polenleri ve onları yakalayıp kontrol etmek için neler yapabileceğinizi inceliyoruz.

   

  Peki, polen tam olarak nedir?

  Bağışıklık sisteminiz sizi bakteriler, mantarlar ve virüsler gibi enfeksiyonlara neden olabilecek yabancı istilacılara karşı korur. Ancak alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi, çoğu insan için normalde zararsız olan bir maddeyi tehlikeli bir şeyle karıştırır ve ona saldırır. Bu maddelerden biri de polenlerdir.

   

  Gelin daha yakından bakalım

  Alerjenler dış ve iç mekan alerjenleri şeklinde ayrılabilir. Polen, en yaygın dış mekan alerjenlerinden biridir. Erkek üreme hücrelerini içeren bireysel polen tanelerinden oluşur. En fazla poleni genellikle tozlaşmayı sağlamak için rüzgarla tozlanan bitkiler yayar. Bu hafif toz yüzlerce kilometre yol katedebilir. Hava ne kadar rüzgarlı olursa polen de o kadar geniş bir alana yayılır ve konsantrasyonu o kadar yüksek olur. Ancak yağmur, polenleri yere doğru iter ve saman nezlesi semptomları yaşama riskinizi azaltır. Bazı insanlarda şiddetli bir alerjik reaksiyon tetiklemek için sadece birkaç polen tanesi yeterlidir.[1][2]

   

  Polen çoğunlukla dış mekan alerjeni olarak sınıflandırılsa da, polen parçacıklarının evinize kolayca girebileceğini bilmek önemlidir.

   

  [1] www.ecarf.org/en/information-portal/allergies-overview/pollen-allergy/

  [2] www.webmd.com/allergies/how-weather-affects-allergies

  Evdeki alerjenler - Polen türleri ve görüldükleri zamanlar

  Polen türleri nelerdir ve ne zaman görülürler?

   

  1. Çim poleni

  Mevsim: genellikle ilkbahar (Nisan-Haziran). Ancak polen, güney ülkelerinde Eylül ayında da tespit edilebilir

   

  2. Yabani ot poleni

  Mevsim: çoğunlukla yaz aylarında. Ancak Akdeniz bölgesinde atmosferde çok daha uzun süre görülebilir

   

  3. Ağaç poleni

  Mevsim: genellikle ilkbahar ve yaz. Ancak yukarıdaki diğer polen türlerinde olduğu gibi, kesin zamanlama Avrupa bölgeleri arasında ve hatta yıldan yıla değişebilir

   

  Birçok ülke, farklı polen türlerinin varlığını bekleyebileceğiniz tipik dönemleri gösteren polen takvimleri üretir. Daha fazla bilgi için lütfen yerel saman nezlesi hasta gruplarının web sitelerini ziyaret edin.

   

  Poleni nasıl takip edebilirsiniz?

  Neyse ki polen tahminleri var. Bu tahminler, geçmiş ve mevcut polen sayıları ve hava koşulları dahil olmak üzere çeşitli çevresel ve mevsimsel faktörlere dayanmaktadır. Polen tahmini, alerjisi olanlara günlerini planlarken yardımcı olabilir. Bölgeniz için polen tahminlerini Philips Clean Home+ Uygulamasında veya çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

   

  Polen sayısı nedir?

  Polen sayısı, belirli bir süre boyunca havada bulunan polenleri gösteren bir ölçü birimidir. Metreküp hava başına düşen polen tanesi olarak ifade edilir. Polen sayıları genellikle belirli polen türlerinin yoğunluğunu gösterir. Alerjiniz olan bir polen türünün sayısı ne kadar yüksekse alerji belirtileri gösterme olasılığınız da o derece artar.

   

  Poleni nasıl önleyebilirim?

  Polenler giysileriniz veya evcil hayvanınız aracılığıyla evinize taşınabileceğinden, dışarıdayken polenlerden kaçınmak önemlidir. İşte size yardımcı olacak birkaç ipucu:

   

  • Polen tahminlerini günlük olarak takip edin ve polen sayısı yüksek olduğunda mümkün oldukça kapalı alanlarda kalın
  • Dışarı çıkmanız gerekiyorsa polenleri yakalaması için burun deliklerinizin etrafına etkili bir alerjenlere karşı koruyan bariyer krem uygulayın
  • Polenleri gözlerinizden uzak tutmak için büyük güneş gözlükleri takın
  • Polen mevsiminde işe giderken bisiklete binmekten, yürümekten veya pencereleriniz açık olarak araba kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz
  • Çim biçmekten veya yaprak tırmıklamaktan kaçının
  • Polen sayısının yüksek olduğu günlerde eve gelir gelmez kıyafetlerinizi çamaşır makinesine atın ve duş alın
  • Polen sayısı yüksekken çamaşırları dış mekanda bir çamaşır ipinde kurutmaktan kaçının
  • Gözlerinizdeki polenleri temizlemek için salin damlaları kullanın[3][4][5]

   

  Philips Hava Temizleyicilerin sahip olduğu dahili gelişmiş çok katmanlı filtreleme, polen gibi havada uçuşan alerjenlerin %99,97'sini giderebilir. Sizin ve ailenizin temiz ve sağlıklı havanın tadını nasıl çıkarabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bu bağlantıyı takip etmeniz yeterli.

   

  Haydi, farkı bugün içinize çekin.

   

   

  [3] patients.eaaci.org/pollen/

  [4] www.nhs.uk/Conditions/Hay-fever/Pages/Introduction.aspx

  [5] www.webmd.com/allergies/features/allergies-and-exercising-outside

  Hava kalitesi makaleleri hakkında daha fazla bilgi

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Sitemiz Microsoft Edge, Google Chrome veya Firefox'un en son sürümüyle en iyi şekilde görüntülenebilir.