• Peşin fiyatına 3 taksit

 • Tüm siparişlerde kargo bedava!

 • 2 yıl garanti

0

Sepetim

Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.

  Evdeki alerjenler - Evcil hayvan kepeği

  Evdeki alerjenler: Evcil Hayvan Kepeği

  Philips size yardımcı olabilir

  4 dakikalık okuma

  Hayatı daha iyi hale getirmenin her zaman bir yolu olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, evdeki hava kalitesini artırmaya yardımcı olacak kapsamlı çözümler üretmeye kararlıyız. Bu makalede tüylü dostlarımızın döktüğü alerjenleri tanıtıyor ve bunlardan kaçınmak için neler yapabileceğinize dair ipuçları sağlıyoruz.

   

   

  Peki, evcil hayvan kepeği tam olarak nedir?

  Bağışıklık sisteminiz sizi bakteriler, mantarlar ve virüsler gibi enfeksiyonlara neden olabilecek yabancı istilacılara karşı korur. Ancak alerjisi olan kişilerde bağışıklık sistemi, çoğu insan için normalde zararsız olan bir maddeyi tehlikeli bir şeyle karıştırır ve ona saldırır. Bu maddelerden biri de evcil hayvan kepeğinde bulunan proteinlerdir.

   

   

  Gelin daha yakından bakalım

  Evcil hayvan kepeği; kediler, köpekler, kemirgenler ve kuşlar gibi kürklü veya tüylü hayvanlar tarafından dökülen küçük, hatta mikroskobik deri parçalarından oluşur. Bu parçalar, özellikle onlara alerjisi olan kişilerde reaksiyonlara neden olabilir. Ancak düşünmeniz gereken sadece tüylü dostunuzun derisi değildir. Tükürüklerinde, idrarlarında ve dışkılarında bulunan proteinler de bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

   

  Evcil hayvan alerjenleri, bir evcil hayvan okşandığında veya tüyleri tarandığında ya da toz alma, elektrikli süpürge kullanma veya diğer ev işleri yoluyla havaya karışabilir. Çok hafif ve küçük oldukları için de uzun süre havada asılı kalabilirler[1].

   

   

  Hipoalerjenik kedi diye bir şey var mı?

  Ne yazık ki bu sorunun cevabı hayır, çünkü tüy uzunluğu ne olursa olsun kedi tükürüğü, idrarı ve kepeği de alerjen taşır. Sibirya ve Mavi Rus gibi bazı kedi cinslerinin daha az alerjenik olduğu düşünülmektedir ancak kelimenin tam anlamıyla hipoalerjenik kedi diye bir şey yoktur.[2][3]

  Evdeki alerjenler - Evcil hayvan kepeği, alerjik bilgiler

  Köpeklere kıyasla yaklaşık iki kat daha fazla insanın kedilere alerjisi olduğunu biliyor muydunuz?[4]

  Evcil hayvan kepeğini nasıl önleyebilirim?

  Evcil hayvan alerjenleri, mikroskobik boyutları ve pürüzlü şekilleri sayesinde mobilyalara, yatak takımlarına, kumaşlara ek olarak evin içine ve dışına taşınan birçok eşyaya kolayca yapışabilir. Bu nedenle, evcil hayvan kepeği evde kolayca yayılır ve evcil hayvanların olmadığı evler ve binalarda bile bulunabilir. Neyse ki bu ipuçlarıyla evcil hayvan kepeğinden korunabilirsiniz:

   

  • HEPA filtreli bir elektrikli süpürge kullanın ve mobilyalarınızın tüm yüzeylerini haftada en az iki kez süpürün.
  • Koltuk kılıflarını birkaç haftada bir alerji dostu çamaşır deterjanı ile yıkayın
  • Kilimleri sık sık sıcak suyla yıkayın. Kuru temizleme de faydalı olacaktır.
  • Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun ve evcil hayvanlarınızın hiçbir zaman girememesi için yatak odanızın kapısını sıkıca kapatın
  • Evcil hayvanınızı bir kuaföre götürün veya tüylerini kendiniz tararken bir yüz maskesi takın [5][6]

   

  Philips Hava Temizleyicilerin sahip olduğu dahili gelişmiş çok katmanlı filtreleme, evcil hayvan kepeği gibi havada uçuşan alerjenlerin %99,97'sini giderebilir. Sizin ve ailenizin evinizde sürekli temiz ve sağlıklı havayı nasıl soluyabileceklerine dair daha fazla bilgi edinmek isterseniz bağlantıyı takip etmeniz yeterli!​

   

  Hep birlikte temiz havanın tadını çıkarın!

   

   

  [1] www.lung.org/clean-air/at-home/indoor-air-pollutants/pet-dander

  [2] www.aafa.org/control-indoor-allergens/

  [3] Adrian Morris. ABC OF ALLERGOLOGY. Current Allergy & Clinical Immunology, Haziran 2008 Cilt 21, Sayı 2

  [4] B.-M. Bellach. Der Bundes-Gesundheitssurvey 1998. Gesundheitswesen 61 (1999) Sonderheft 2 S55–S56. Robert Koch Enstitüsü, Berlin.

  [5] Environmental assessment and exposure control: a practice parameter—furry animals. J. Portnoy ve ark. / Ann Allergy Asthma Immunol 108 (2012) 223.e1-223.e15

  Hava kalitesi makaleleri hakkında daha fazla bilgi

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Sitemiz Microsoft Edge, Google Chrome veya Firefox'un en son sürümüyle en iyi şekilde görüntülenebilir.