Geri
×

TIRAŞ TARİHİNİN EN İYİ SAKLANAN SIRRI

Neil Armstrong sakalını nasıl tıraş etti?

1960'lardaki uzay yarışı, Soğuk Savaş yıllarında ABD ile SSCB arasında yaşanan rekabetin yansımasıydı. Her iki ülke de aya insan göndermeyi sağlayacak teknolojiyi diğerinden önce üretmek istiyordu. Ama milyonlarca TV izleyicisinin izleyeceği bu tarihi an için astronotlar önce tıraş olmalıydı.
 

Bir Philips tıraş makinesi NASA'nın uzay programına gizlice dahil mi olmuştu?

Komplo teorisyenleri için deliller çok açık. 1914 yılında Philips Araştırma kuruluşunu kuran Philips, daha o günlerde bir teknoloji öncüsüydü. Burası, serbest zamanlarında tahta ayakkabılarla dolaşan çalışanlarla dolu olmasına rağmen hızla teknik yeterliliğin ve yeniliğin merkezi oldu.

 

SSCB'den (veya ABD'den) daha devrimci

Philips'in araştırma görevlileri, şirketin yenilikçi ruhunu taşıyordu. Hızla geliştirdikleri X-ışını tüpleri, radyo lambaları, elektronik sistemler ve manyetik malzemeler, devrim yaratan bir konsept olan döner başlıklı tıraş sisteminin icat edilmesinin önünü açtı.

Ancak uzay teknolojisi hala emekleme çağındaydı. SSCB'nin Sputnik 1 aracının Dünya çevresinde tek bir tur atması için 1957'yi, ABD'nin Apollo 11 aracının aya inmesi için ise 12 yıl daha beklememiz gerekti.

 

Başından sonuna bir Amerikan hikayesi… Ancak belki de değil.

Aya iniş yapıldığında Amerikalıların içi içine sığmıyordu. Dünyaya, ürettikleri uzay çağı aletlerinin Rusları geçerek bu tarihi ana imza atmalarını nasıl sağladığını anlattılar. Ancak Apollo 11'deki aletlerden biri belki de Hollanda malıydı. Fırlatmadan hemen önce, Philips'in bilim insanları en son geliştirdikleri ürünü sessiz sedasız NASA'ya vermişti: çift döner başlıklı MoonShaver. Sıfır yerçekiminde havada asılı kalacak tıraş edilmiş tüyleri vakumlama özelliğine sahip olan bu cihaz, astronotların gözlerini ve görüntülerini korumak amacıyla tasarlanmıştı.

 

Aya gidip geri döndü mü?

Hollanda teknolojisinin bu önemli parçasının aya gittiğinden emin olamasak da tarihi fırlatmanın TV yayınında reklamı kesinlikle yayınlandı. Dahası, Neil ve Buzz döndüklerinde kameraların karşısına geçmeye hazırdı. 

 

Bir başka Philips tıraş makinesi daha uzayda

İnsanlık için büyük bir adımın atıldığı o günden neredeyse 50 yıl sonra, günümüzde uzay seyahati ve döner başlıklı tıraş makinesi teknolojisinde önemli mesafe kat edildi. XCOR Space Expeditions sayesinde bir saat veya daha kısa süreli uzay seyahatleri mümkün olacak ve Philips 9000 serisi tıraş makinesi, tıraş deneyimini daha şimdiden bu dünyanın dışına çıkarıyor. Bu yüzden her iki yeniliği de Philips S9000'i sıfır yerçekiminde test ederek kutlayacak şanslı birkaç kişiye yardımcı pilot koltuğunda oturma fırsatını sunacağız. Bu kişilerden biri siz olabilirsiniz.