1
Ürünler

Philips AVENT - Teething: your baby's first teeth

Diş çıkarma: bebeğinizin ilk dişleri

Bebeğinizin ilk dişi daha o doğmadan gelişmeye başlar. Miniğiniz yaklaşık altı ila dokuz aylık olduğunda dişler damaklardan çıkmaya başlar.

Philips AVENT - Teething: your baby's first teeth

Bebeğinizin ilk dişi genellikle alt çenenin ortalarında görünür. Ardından alt ön dişler, üst ön dişler ve sonrasında alt ve üst çenenin her iki tarafında da kesici dişler çıkar. Çocuğunuzun 20 tane bebek dişinden oluşan tam diş seti, genellikle 2½ yaşına kadar oluşur.

Bazı bebekler çok küçük diş çıkarma işaretleri veya belirtileri gösterirken bazıları için bu çok ağrılı bir süreçtir. Miniğiniz diş çıkarırken damakları ve bir yanağı kızarabilir. Çocuğunuz salya akıtabilir, ısırabilir ve çok çiğneyebilir ya da sadece aksileşebilir. Ancak endişelenmeyin. Çocuğunuzun diş çıkarmasını kolaylaştırmak için yapabileceğiniz çok şey var.

Bebekler için diş çıkarma ipuçları

  • Miniğinizin kendisini iyi hissetmesi için ona biraz daha sık sarılın
  • Çocuğunuza çiğneyebileceği sert şeyler vermek faydalı olabilir
  • Buzdolabında soğutulabilen diş çıkarma halkaları özellikle rahatlatıcı olabilir
  • Lokal anestezik içeren diş çıkarma jelleri damaklardaki ağrının giderilmesine yardımcı olabilir (ancak bunlar dört aylıktan küçük bebeklere verilmemelidir)
  • Özellikle bebekler ve çocuklar için tasarlanmış şekersiz parasetamol süspansiyonu da yardımcı olabilir. Çocuğunuzun yaşına uygun talimatları izlediğinizden emin olun

Bu makalelerde verilen bilgilerin yalnızca genel tavsiye niteliğinde olduğunu ve asla uzman doktor tavsiyesinin yerine geçemeyeceğini lütfen unutmayın. Siz, aileniz veya çocuğunuz ciddi veya kalıcı semptomlar veya rahatsızlıklar taşıyorsanız ya da özel doktor tavsiyesine ihtiyacınız varsa lütfen uzman bir doktordan yardım alın. Philips Avent, bu web sitesinde sunulan bilgilerin kullanımından doğan zararlara ilişkin sorumlu tutulamaz.

İlgili ürünler

İlgili tavsiye

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için en iyi ipuçları

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için en iyi ipuçları

Küçük çocuklar için yemek zamanı ipuçları

Küçük çocuklar için yemek zamanı ipuçları