1
0

Sepetim

Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.

  Ürünler

  Philips AVENT - Toddler feeding difficulties

  Küçük çocukları beslemenin zorlukları

  Yemek seçme, en yaygın beslenme sorunlarından biridir. Ancak yemek seçmenin küçük çocuğunuzun gelişiminde yalnızca bir aşama olduğunu öğrendiğinize sevineceksiniz.

  Philips AVENT - Toddler feeding difficulties

  Bazı küçük çocuklar diğerlerine göre daha çok yemek seçer. İki veya daha fazla çocuğun olduğu bir ailede çok yemek seçen biri olabilir. Ebeveynlerin tüm çocuklarına aynı şekilde davrandığı durumlarda bile bir çocuk yeme konusunda fark edilir derecede seçici davranabilir. Bu aşamada iyi yemeye devam eden küçük çocuklar da vardır ve bu şanslı aileler genellikle böyle bir gelişim aşamasının var olduğundan bile habersizdir. 

  Ancak yeni yiyecekleri deneme konusunda çok temkinli olan bir küçük çocuğun annesiyseniz bu durumu çileden çıkarıcı bulabilirsiniz. Yalnızca yeni yemekler konusunda dikkatli ve tedbirli olmasının küçük çocuğunuzun suçu olmadığını unutmayın. Vereceğiniz tepki işleri daha kötü hale getirebilir. Örneğin:

  • Çocuğunuzun gerekenden daha fazla yemesini beklemek
  • Yemek zamanlarında gergin olmak
  • Yemek zamanlarını yanlış yönetmek
  • Küçük çocuğunuzun yaşı için normal olandan daha fazla kilo almasını beklemek

  Neyse ki iyi haberlerimiz de var. Okul öncesi çocukların yeme alışkanlıkları genellikle kreşte veya okulda diğer çocuklarla birlikte yemeye başladıklarında büyük ölçüde gelişir.

  Küçük çocuğunun yeterince yemediğinden endişelenen ebeveynler için ipuçları

  Büyüme grafikleri

  Sağlık uzmanınızdan küçük çocuğunuzun kilosunu ve boyunu kalibre edilmiş ölçeklerle doğru şekilde ölçmesini isteyin ve bunları büyüme grafiklerinde gösterin. Çocuğunuzun normal şekilde büyüdüğünü ve küçük miktarda yemenin gerçekten yeterli olduğunu görebilirsiniz.

  Yemek günlüğü

  Küçük çocuğunuzun tükettiği tüm yiyecek ve içeceklerin kaydını tutun. Ardından bir diyetisyenin bunları değerlendirmesini isteyerek yeterli olup olmadığına bakın ve küçük çocuğunuzun herhangi bir eksikliği gidermek için bir vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacının olup olmadığını öğrenin.

  İçeceklerle karın doyurma

  Çocuğunuzun içtiği içecek sayısını kontrol edin. Bazı küçük çocuklar içmeyi yemeye tercih eder ve karınlarını içeceklerle doyururlar. 90-120 ml'lik yaklaşık altı ila sekiz içecek yeterlidir. İçecekleri hala biberonla veriyorsanız çocuğunuz aşırı sıvıyla doyuyor olabilir ve yemek yiyecek iştahı olmayabilir.

  Atıştırma

  Bazı küçük çocuklar yağ, şeker ve tuz oranı genellikle yüksek olan atıştırmalıkların verilmesi için yemekleri reddederler. Bir çocuğun atıştırmalıklarla karnını doyurmaktansa normal bir yemek yemesi için çok az özendirici vardır. Bu nedenle, atıştırmalıkları günde ikiye düşürmeyi deneyin. Meyveler veya küçük sandviçler harika seçeneklerdir.

  Zamanlama

  Yemek seanslarını 20 - 30 dakikayla sınırlandırın ve her zaman küçük çocuğunuzun yiyeceğinden emin olduğunuz tek bir yiyeceği verin.

  Çok yemek seçici davranışı yönetme

  Yeme sırasında tutarlı bir yaklaşım önemlidir. Bu nedenle, akrabalarınız ve çocuk bakıcılarınız dahil olmak üzere bebeğinizle ilgilenen herkesin aynı plana uyması gerekir. Kimse çocuğunuzu belirli yiyecekleri yemesi için tehdit etmemeli veya zorlamamalıdır. Bebeğiniz yemek zamanında verilmiş bir yemeği reddediyorsa herhangi bir şey söylemeden yemeği kaldırın. Sonraki planlanmış atıştırmalık veya yemekten önce de yerine daha fazla yemek vermeyin.

  Ebeveynler için basit stratejiler

  • Yemekleri ve atıştırmalıkları küçük ve yeterli aralıklarla verin
  • Başlangıçta bebeğinizin sevdiğini bildiğiniz yiyecekleri verin
  • Yemek zamanları için örneğin 30 dakika gibi bir süre sınırı belirleyin
  • Küçücük bir miktar yemek bile yese bebeğinizi övün
  • Yemeğin sonunda kalan yiyecekleri herhangi bir şey söylemeksizin kaldırın
  • Çocuğunuzun önünde başkalarına çocuğunuzun yemek alışkanlarından ve yediklerinden bahsetmeyin
  • Çocuğunuzu yemeye ikna etmeyin veya zorlamayın
  • Sakin olun

  Bitmeyen yemek kaprisleri

  Çok az sayıda çocuk bu aşamayı atlatamaz ve çocukluk dönemi boyunca belirli yiyecekleri yememeye devam eder. Ancak çocuğunuz enerjisini sürdürmek için sevdiği yemekleri yeterince yiyorsa ve eksiklikleri giderecek vitamin ve mineral takviyeleri alıyorsa gelişimi normal şekilde devam edecektir.

  Bu makalelerde verilen bilgilerin yalnızca genel tavsiye niteliğinde olduğunu ve asla uzman doktor tavsiyesinin yerine geçemeyeceğini lütfen unutmayın. Siz, aileniz veya çocuğunuz ciddi veya kalıcı semptomlar veya rahatsızlıklar taşıyorsanız ya da özel doktor tavsiyesine ihtiyacınız varsa lütfen uzman bir doktordan yardım alın. Philips Avent, bu web sitesinde sunulan bilgilerin kullanımından doğan zararlara ilişkin sorumlu tutulamaz.

  İlgili ürünler

  İlgili tavsiye

  Sütten kesmenin farklı aşamaları

  Sütten kesmenin farklı aşamaları

  Miniğinizi sütten kesme

  Miniğinizi sütten kesme

  Küçük çocuklar için yemek zamanı ipuçları

  Küçük çocuklar için yemek zamanı ipuçları

  Bebek besleme ekipmanlarını sterilize etme

  Bebek besleme ekipmanlarını sterilize etme