1
Ürünler

Bebeğinizin uyumasına yardımcı olmak için en iyi ipuçları

Bebeğiniz iyi uyuyorsa şanlısınız. Fakat yine de miniğinizin uyku zamanında bebek uyku eğitimiyle ilgili biraz daha yardıma ihtiyaç duyduğu anlar olabilir.

Philips AVENT - baby sleeping

Yenidoğanlar

Daha huzursuz olan yenidoğan bebekler için ten teması ve sarılma faydalı olabilir.

Yenidoğanlar hareketi çok rahatlatıcı bulur. Huzursuz bebekleri kolunuzda, çocuk arabasında ya da salıncakta hafifçe sallamayı deneyin. Emme de çok rahatlatıcıdır, bu nedenle emzirmeyi veya emzik vermeyi deneyin.

Monitörler

Bebek monitörü, başka bir odadayken kulağınızın bebeğinizde olmasını sağlar. Böylece bebeğiniz sizin sürekli kontrollerinizden rahatsız olmadan huzurla uyuyabilir. Bazı monitörlerin oda çok sıcak veya çok soğuk olduğunda sizi uyaran dahili oda termometresi vardır. Uyku sırasında bebeğinizin aşırı ısınmasına izin vermemek önemlidir. Bebeğiniz büyükse (ve sesli uyuyorsa) hassasiyeti ayarlanabilir bir monitör arayın. Her sesi duymasanız da bebeğinizin size ne zaman ihtiyacı olduğunu bilirsiniz.

Kendi kendini sakinleştirme

İlk birkaç hafta sonra bebeğinizi tek başına sakinleşmesi için bırakıp bırakamayacağınıza bakın. Bebeğinizi uykuluyken karyolasına bırakın, bebeğiniz çok fazla huzursuzluk etmeden uykuya dalacaktır. Uykuya dalarsa bir sonraki besleme seansına kadar yanına gitmeniz gerekmez. Ancak bebeğiniz çok gerginleşirse sakinleştirmek için dönebilirsiniz.

Ninniler

Ninniler bebeğinizin uyumak üzere sakinleşmesine yardımcı olabilir; ninnileri kendiniz söyleyebilir ya da varsa monitörünüzün ebeveyn ünitesi yoluyla çalabilirsiniz. Konuşma işlevi, odaya girmeksizin bebeğinizi rahatlatmanıza olanak tanır. Bu bebek uyku eğitimi için oldukça kullanışlıdır ve bebeğinize yanına gitmekte olduğunuzu da bildirir.

Gece lambaları

Gece lambası çoğu bebek için rahatlatıcıdır ve karanlıkta bebeğinizi kontrol ederken kullanışlıdır. Bebeğinizi rahatsız etmeyeceği için örneğin monitörünüzün üzerindeki gece lambasını kullanabilirsiniz.

Uyku tulumları

Özel bir bebek uyku tulumu, sıyrılıp çıkamayacağından bebeğiniz için yorgan ve battaniyelere harika bir alternatiftir. Farklı mevsimler için giysi dereceleri vardır ve bebeğinizi uyku sırasında sabit sıcaklıkta tutar.

Uyku zamanı rutinleri

Bebekler ve ebeveynler için yaklaşık iki ila üçüncü aydan sonra bir uyku zamanı rutini gerçekten faydalı olabilir. Akşam erken saatte banyo yaptırmayı, hızlı bir masaj yapmayı, süt vermeyi ve belki de özel bir rahatlatıcı şarkı söylemeyi deneyebilirsiniz. Yaklaşık altıncı aydan itibaren hikaye okuyabilir veya uyku zamanı için bir oyuncak ayı veya tavşan verebilirsiniz.

Gün içinde yeme

Bebeğinizi gün içinde iyi ve düzenli besleyerek geceleri daha fazla uyumaya teşvik edin. Geceleri ışıkları düşük seviyede tutun, aşırı uyaranlardan kaçının ve bebeğinizin bezini yalnızca gerektiğinde değiştirin.

Bu makalelerde verilen bilgilerin yalnızca genel tavsiye niteliğinde olduğunu ve asla uzman doktor tavsiyesinin yerine geçemeyeceğini lütfen unutmayın. Siz, aileniz veya çocuğunuz ciddi veya kalıcı semptomlar veya rahatsızlıklar taşıyorsanız ya da özel doktor tavsiyesine ihtiyacınız varsa lütfen uzman bir doktordan yardım alın. Philips Avent, bu web sitesinde sunulan bilgilerin kullanımından doğan zararlara ilişkin sorumlu tutulamaz.

İlgili ürünler

İlgili tavsiye

Küçük çocuklarda uyku sorunları

Küçük çocuklarda uyku sorunları

Size uygun bir bebek rutini

Size uygun bir bebek rutini

Uykunun önemi

Uykunun önemi

Diş çıkarma: bebeğinizin ilk dişleri

Diş çıkarma: bebeğinizin ilk dişleri