• Peşin fiyatına 3 taksit

 • Tüm siparişlerde kargo bedava!

 • 2 yıl garanti

0

Sepetim

Alışveriş sepetinizde ürün bulunmuyor.

  Dişler Nasıl Fırçalanmalı


  Okuma süresi: 7 dakika

   

  Diş hekiminizin temiz ve sağlıklı bir ağız için dişlerinizi günde 2 kez 2’şer dakika fırçalamanızın önemli olduğunu söylediğini duymuşsunuzdur. Ancak diş fırçalama kalitenizi ve genel ağız sağlığınızı iyileştiren veya kötüleştiren, iyi ve kötü diş fırçalama tekniklerinin varlığından haberdar olmayabilirsiniz.

   

  Örneğin, diş fırçalarken çok fazla baskı uygulamanıza gerek olmadığını (ve uygulamamanız gerektiğini) biliyor muydunuz? Baskı uygulamanın daha fazla plak gidereceğine dair yaygın ve yanlış bir düşünce vardır, ancak gerçekte diş fırçanızın başlığındaki kıllar dişlerinizin aralarına ulaşmak üzere tasarlanmıştır. Ve çok fazla baskı uygulamak bu kılları ezerek işlerini yapamaz hale getirir. Bunun yanında, diş fırçanızı bastırmak ciddi diş eti tahrişlerine ve ağrılarına neden olabilir.

   

  Benzer şekilde, kuvvetli bir şekilde fırçalamak da bazı kötü sonuçlara yol açabilir. 

   

  İyi (ve kötü) fırçalama teknikleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve ağızınıza gerekli bakımı verdiğinize emin olun.

  Doğru Diş Fırçalama Tekniği: Kötü Fırçalama Alışkanlıklarını Düzeltmek

   

  Çürükler ve diş eti iltihapları kesinlikle dişlerinizi doğru şekilde fırçalamamanızın bir sonucudur, ancak bazı sorunların nedeni (ne kadar özenli bir şekilde fırçalarsanız fırçalayın) yanlış fırçalama tekniği olamaz.

   

  Dişlerinizi güvenli ve eksiksiz bir şekilde fırçalamanız için 3 temel kural:

   

  Kural 1: Sert bir şekilde fırçalamayın! 

   

  Muhtemelen hayatınız boyunca sert fırçalama yöntemini kullandınız ve bu kurtulması zor bir alışkanlık. Ancak agresif bir şekilde fırçalamak, diş etlerinizde rahatsız edici bir tahriş hissine ve hatta kalıcı hasara yol açabilir. Bunun yerine kısa ve yumuşak ileri-geri hareketler yapın ve işin çoğunu fırça kıllarına bırakın.

   

  Kural 2: Daha az bastırmak daha iyi bir temizlik sağlar.

   

  Kulağa mantıksız geliyor olabilir, ancak fırça başlığınızı dişlerinize ve diş etlerinize bastırarak ezmek fırça kıllarının dişlerinizin arasındaki plağı temizlemesine engel olur ve daha fazla plak birikmesine neden olur.

   

  *Tavsiye: Dişlerinizi fırçalarken diş fırçanızı parmak uçlarınızla tutmaya çalışın. Sert bir şekilde bastırma dürtünüzü ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. 

   

  Kural 3: En az 2 dakika fırçalayın.

  İnsanlar dişlerini ortalama 45-70 saniye boyunca fırçalar.
  Bu süre, ağzınızdaki tüm alanları başarılı bir şekilde temizlemek için yeterli değildir. Böyle olunca plakların oluşması için yeterli zaman ve alan olur, özellikle de sürekli olarak fırçalanmayan alanlarda. Süre tutmakta zorlanıyorsanız bir kronometre kullanın ya zamanlayıcısı olan bir şarjlı diş fırçası kullanın -- sihirli sayı 2 dakika.

  Manuel Diş Fırçası mı, Yoksa Elektrikli Diş Fırçası mı?

   

  Diş hekimlerinin genel kanısı, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına kıyasla plaklara karşı sert, diş etlerine karşı nazik olduğu yönündedir. Sonicare marka bir elektrikli diş fırçasıyla 2 dakikalık tek bir fırçalama ile ağzınızı temizlediğinizde, dakikada 62.000 fırça hareketi ile, 1 aylık manuel fırçalamaya eşdeğer bir fırçalama işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. Şaka yapmıyoruz.

  Elektrikli Diş Fırçası Daha İyi Temizler

  Elektrikli Diş Fırçası Daha İyi Temizler

   

  Bir elektrikli diş fırçasını ister yeni kullanmaya başlamış, ister uzun süredir kullanan bir profesyonel olun; elektrikli diş fırçanızı tutmanın doğru yolunu gözden geçirmek harika bir fikirdir. En iyi (ve en güvenli) sonuçlar için, elektrikli diş fırçalarınızı sıkı bir şekilde tutmayın. Sıkıca tutmak ve bastırmak dişlerinizi daha iyi temizlemeyecektir.

   

  Elektrikli diş fırçanızın gövdesini sadece parmak uçlarınızla tutun. Başlangıçta garip hissedebilirsiniz, ancak dişlerinizi fırçalarken elinizi sıkmamak, sert bir şekilde ovmanızı ve çok fazla baskı uygulamanızı önlemeye yardımcı olacaktır. 

   

  Unutmayın, elektrikli diş fırçaları işi sizin yerinize yapmak için tasarlanır. Diş fırçanız yerine sizin çalışmanıza gerek yoktur, bırakın Sonicare şarjlı diş fırçanız dişlerinizi sizin yerinize temizlesin.

   

  Parmak ucu tutuşunda uzmanlaştıktan sonra, fırça başlığını 45 derecelik bir açıyla ve kıllar yukarı bakarken üstteki dişleri ve aşağı bakarken alttaki dişleri gösterecek şekilde tutarak, fırça başlığındaki kılları yavaşça diş eti çizginize yerleştirin -- kılların kenarı diş eti çizginizin kenarında olacak şekilde düşünün. 

   

  Diş fırçanızı bu şekilde tuttuğunuzda aynı anda hem diş etlerinizi hem de dişlerinizi temizleyebilirsiniz. Yukarıda anlattığımız gibi, bir elektrikli diş fırçasıyla dişlerinizi ve diş etlerinizi asla sert bir şekilde fırçalamamalısınız. 

  Kapsamlı Bir Fırçalama için : Kaydırarak Fırçalamayı deneyin 

   

  Diş fırçanızı doğru pozisyona getirdiğinizde Sonicare diş fırçanız ile kaydırarak fırçalamayı deneyin. 

   

  Şunu deneyin: Keman çaldığınızı hayal edin ve kılları üç veya dört dişinizin tüm uzunluğu boyunca yavaşça kaydırın. Bu bölümün sonuna geldiğinizde, başlangıca geri dönün. Sadece bu dişlerde 10-15 saniye tekrarlayın. Kaydırarak fırçalama elinizi hareket ettirme dürtüsünü tatmin eder, ancak size çok daha eksiksiz (ve nazik) bir temizlik sağlar.  

   

  *Not: Ağzınızda 6 bölüm diş vardır (3 üstte, 3 altta).

   

  İlk bölümü iyice fırçaladıktan sonra kalan 5 bölümün önünü ve arkasını fırçalamaya devam edin. Unutmayın, hareketleriniz (keman çalmak gibi) yumuşak ve ritmik olmalıdır. Fırçalama yok. Baskı yok.

  Brushing for complete coverage

  Kapsamlı Bir Fırçalama : Fırça başlığınızı değiştirme zamanı

   

  Açıkçası, düzenli fırçalama ve diş ipi (veya diş arası temizliği) ağız sağlığınızı iyileştirmenin ve korumanın ideal yoludur. Günde en az 2 dakika olmak üzere günde iki kez sürekli diş fırçalamak, ağzınızda büyüyebilen plak miktarını büyük ölçüde azaltacak ve tartar ve/veya periodontal hastalıklar gibi daha büyük sorunların oluşmasını önleyecektir. Fırça başlıklarınızın bakımı da ağız bakımı başarınız için çok önemlidir.

   

  Yeni fırça başlığı kılları aynı yönü gösterir ve dişlerinizin arasına ulaşacak şekilde kesin ve ölçülmüş uzunluklarda kesilir. Kullanılmış kıllar ise aşınarak yıpranır ve kırılır, işlerini yapamaz hale gelir. Diş plakları, izin verdiğiniz her yerde biriktiğinden, süresi dolmuş bir fırça başlığını kullanmaya devam etmek, yanlış ve eksik fırçalama riskini artırır.

   

  En etkili fırçalama için fırça başlığınızı her 3 ayda bir değiştirin.

  Instagram Banner Left Images
  Instagram Banner Logo Images

  @philipstürkiye

  @philipstürkiye

  Instagram Banner Right Images

  You are about to visit a Philips global content page

  Continue

  Sitemiz Microsoft Edge, Google Chrome veya Firefox'un en son sürümüyle en iyi şekilde görüntülenebilir.