Kalbinin Resmi
proton planning cover darker

Kalbinin Resmi
 

Çınar, Türkiye’de her yıl doğumsal kalp hastalığıyla dünyaya gelen 13 bin çocuktan birisi. Kalbini büyük bir hayvanat bahçesine benzetiyor. Çınar’ın hayvanat bahçesini izlemek için videoya tıklayın.  

 

İzle         Bize Ulaşın

  isala zwolle dark

  Çınar ve İbrahim'in Hikayesi

  Doğumsal kalp rahatsızlıklarında çocuklar, zamanında teşhis ve doğru tedaviyle hayatlarına normal bireyler olarak devam edebiliyor. Tıpkı Çınar ve İbrahim gibi. Onların hikayesi çok yakında burada.

  masthead banner image

  Doğumsal Kalp Hastalığının Sebepleri ve Belirtileri

  Doğumsal kalp hastalıklarının nedeni tam olarak bilinmese de teşhisi anne karnında, genellikle de bebeklik döneminde konuluyor. Ancak bazı durumlarda tanı konması çocukluk dönemini, hatta erişkinlik dönemine kadar uzayabiliyor. Belirtilerin zamanında ve doğru yorumlanması hastalığın ilerlemesinin önüne geçiyor. Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden şüpheleniyorsanız, uzman bir doktora başvurunuz.    

  lung cancer screening mastead

  Morarma

  Yeni doğan bebeğin mor renkte olması doğumsal kalp hastalığının işareti olabilir. Vücuda pompalanan kan doğumsal kalp hastalığından dolayı az oksijen taşır. Bu da bebeklerin cildinde, dudaklarında ve parmak uçlarında morluklar belirmesine sebep olur.

  semi automatic 3 d tumor masthead

  Aşırı Terleme ve Yorulma

  Özellikle çocukların hareketlenmesiyle metabolizmaları da hızlanır. Kalp, artan iş gücünü zamanla karşılayamaz. Böyle durumlarda çabuk yorulma ve aşırı terleme belirtileri kalp yetmezliğinin göstergeleridir. Hatta çocuklar uykuda bile aşırı terleyebilir, yastıklarını sırılsıklam yapabilir.

  whole body mri header

  Büyüme ve Gelişme Geriliği

  Doğuştan kalp hastalığıyla dünyaya gelen çocuklarda kalbin artan enerji ihtiyacını karşılayamaması iştahsızlığa, büyüme ve gelişme geriliğine sebep olmaktadır. Bu belirtileri gösteren çocuklarda kalp kası hastalıkları kaynaklı hayati sorunlar yaşanabilir. 

  emboguide header

  Nefes Alma Güçlüğü

  Kalbin vücuda yeteri seviyede kanı pompalayamaması sonucu çocuklarda nefes alma güçlüğü kendini gösterir. Bu belirtiyle birlikte sebepsiz yorulma, baş dönmesi ve bayılma gibi belirtiler görülür.   

  masthead banner image

  Göğüs Ağrısı

  Çocuklarda sık karşılaşılan göğüs ağrılarının nedeni genellikle doğumsal kalp hastalıkları olmayabilir. Özellikle spor sırasında ya da sonrasında çocuklarda karşılaşılan göğüs ağrıları ise doğuştan kalp hastalığının işaretçisidir.

  dutch masters theme

  Bayılma

  Çocuklarda görülen bayılma belirtileri nörolojik ve metabolik sebeplerden olabilir. Kalbin, vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen için kanı akciğerlere aktaramaması ya da akciğerlerden vücuda pompalayamaması bayılmaya sebep olur.  

  You are about to visit a Philips global content page

  You are about to visit the Philips USA website.

  You are about to visit a Philips global content page

  You are about to visit the Philips USA website.

  Sitemiz Microsoft Edge, Google Chrome veya Firefox'un en son sürümüyle en iyi şekilde görüntülenebilir.