Innovation and you

Işık, öğrencilerin daha iyi bir başlangıç yapmalarına nasıl yardımcı oluyor?

Işığı sınıf aktivitelerine paralel hale getirmek.

Araştırmalar, ışık seviyelerinin akıllıca kullanıldığında öğrenme ortamlarında önemli etkiler sağlayacağını ortaya koyuyor. Aydınlatmanın öğrenme üzerindeki etkilerini denemek ve olumlu bir uygulama avantajına dönüştürmek için bir ilkokuldan daha iyi bir yer olabilir mi?

Hollanda'nın Eindhoven şehri yakınlarındaki bir ilkokulun ileri görüşlü başöğretmeni, aydınlatmanın gücünü öğrencilerine avantaj sağlayacak şekilde kullanacak ve daha olumlu bir öğrenme ortamı yaratacak bir sistem oluşturmayı umarak Philips ile iletişime geçti. Philips, aydınlatmayı sınıf aktiviteleriyle uyumlu hale getiren ve ilgi çekici, canlandırıcı, dinlendirici ve sakinleştirici ruh halleri yaratan SchoolVision sistemini okula kurdu.

Öğrenciler konforlu bir ortamda daha iyi gelişirler. Çocukların öğrenme ortamını değiştirecek iş ortakları arıyorduk. Aydınlatmalara bakıyorduk ve tabii ki Philips'te karar kıldık."

 

Jane van der Heijden

Müdür, De Disselboom İlkokulu 

Gün enerjik bir aydınlatmayla başlıyor ve ilerleyen saatlerde aydınlatma yoğunluğu azaltılabiliyor. Bu duyarlı ve kullanıcı dostu sistemin en iyi tarafı da şu: Öğretmen, öğrencilerin okuma saati sırasında enerjilerini yitirdiğini fark ettiğinde enerji veren ışıkları yeniden açabiliyor. Bu ilham verici filmde de görüldüğü gibi, çocuklar sınıftaki değiştirilebilir aydınlatma sistemi sayesinde sakinleştirici, ilham verici, enerji yükseltici ve huzurlu olmak üzere sanki dört farklı odada çalıştıklarını söylüyorlar.

Hamburg'da yapılan Philips SchoolVision konulu bir çalışma, okuma hızının arttığını ve hataların azaldığını gösterdi.

Okuma hızında %35 artış.

 

Alıntı: Hamburg'da yapılan Philips çalışması - Daha Parlak Okullar' raporu 2010

SchoolVision çözümünün enerji verimliliği geleneksel aydınlatma çözümleri kadardır.

Yanlış. 1980'lerden önce kurulan eski, verimsiz aydınlatma çözümlerine göre SchoolVision çözümünün okullar için sağladığı enerji tasarrufu %57'ye varabiliyor. Alıntı: Philips: Daha parlak okullar - Eğitim için sürdürülebilir bir geleceğe ışık tutma