Innovation and you

Ses neşterin yerini alabilir mi?

Ağrıya dayanmaya yardımcı olan yeni bir ultrason cihazı.

Philips HIFU ultrason tekniğimiz invaziv ameliyatlardan kaçınarak kanser hastalarının yıpratıcı ağrılara dayanmasına yardımcı oluyor. Ancak bu cihazlar yalnızca insanları etkilemekle kalmıyor; hastanelerin en çok ihtiyaç duyan hastalar için bakım sağlama biçimini de değiştiriyor.

Ağrı kontrolü, çoğu kanser hastası için çok önemli bir konudur ve genellikle pahalı ve uzun süreli ilaç dozlarının kullanılmasını gerektirir. Bu da bazen yıpratıcı yan etkilere neden olabilir. Kanser kemiklere yayıldığında (kemik metastazı) ağrı, kısa bir yürüyüş yapmaktan uyumaya kadar her şeyi inanılmaz ölçüde zorlaştırır ve hastanın yaşam kalitesinin yükseltilmesi birinci öncelik haline gelir.

Tedavinin yanı sıra bakıma da odaklanmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum; böylelikle hastaların ağrılarını kontrol altında tutarak yaşam kalitelerini artırabiliriz."

 

Dr. Merel Huisman

Radyoloji Departmanı, UMC Utrecht

Utrecht, Hollanda'daki bir eğitim hastanesinde, yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason veya HIFU adını taşıyan benzersiz bir Philips yeniliği yıkıcı kanser hücrelerinin ameliyat neşteri kullanılmadan temizlenmesini sağlıyor. Bu, sağlık hizmetleri için ümit verici ve yeni bir çağın habercisi; sağlık görevlilerinin hem kanser hem de diğer hastalıkların tedavisini daha kolay yürütmesini sağlayan, invaziv olmayan bir prosedür türü. Bu yenilik, hastalar için önemli kişisel avantajlar sağlayabilir ve ayrıca devletlerin ve başlıca paydaşların bütçelerini yönetme biçimlerini baştan aşağı değiştirebilir.

2012'de kansere bağlı ölümlerin en sık görülen nedeni karaciğer kanseri miydi?

Yanlış. Akciğer kanseri 1,59 milyon ölümden sorumluydu; karaciğer kanseri ise 745.000 ölüme neden olmuştu. Alıntı: Dünya Sağlık Örgütü