Innovation and you

Hastanelere yönelik dijital teknoloji

Sağlık hizmetlerinin verimliliğini artıracak yenilikler.

Asya genelinde yaşanan ekonomik ilerleme, toplumlarda değişimlere öncülük etmenin yanı sıra altyapıları önemli ölçüde geliştiriyor. Ancak bazen artan kentleşmenin getirdiği baskılar, artış gösteren nüfusun talepleri ve tıp uzmanları sayısının yetersiz olması yalnızca dijital teknolojinin çözebileceği toplumsal sorunlara yol açabiliyor. Dijital teknoloji, özellikle de sağlık hizmetlerinin verimliliğini artırmak ve maliyetleri kısmak amacıyla tasarlandığında daha da önem kazanıyor.

Çin gibi bir ülkede, sağlık hizmetleriyle ilgili verimlilik talebi doktorların üzerinde büyük baskılar yaratabiliyor. Bu nedenle Philips, dijital teknolojilerinin tıp dünyasında devrim yaratma ve hastane verimliliğini büyük ölçüde artırma gücüne sahip olduğuna inanıyor. Özellikle şehirlerde yaşayan nüfus gün geçtikçe artıyor ve her gün daha fazla insanda astım ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunları ve akciğer, göğüs ve kolon gibi farklı kanser türleri teşhis ediliyor.

Otuz yıl önce şu anki kadar çok hastamız yoktu. Akciğer kanseri, göğüs kanseri ve kolon kanseri vakaları artış gösterdi."

 

Profesör Wang Wu

Radyoloji Departmanı Başkanı, China-Japan Friendship Hastanesi

Bu sorunun çözümü erken teşhiste ve elbette hata yapmamakta yatıyor, ama tıp profesyonelleri bazen her bir hastaya ayıracakları sürenin kısıtlı olması gibi engellerle karşılaşıyor. Ancak Philips Healthcare, doktorlara bir hastalığı teşhis etmek ve hastayı etkili, verimli ve en önemlisi hızlı bir şekilde tedavi etmek için gereken bilgileri dakikalar, hatta saniyeler içinde sağlayabilen dijital röntgen görüntüleme cihazları geliştirdi. 
Pekin'deki China-Japan Friendship Hastanesi radyoloji başkanı Profesör Wang Wu, Philips görüntüleme cihazları ile kendi iş hayatının ve hastalarının sağlığının bir dönüşüm geçirdiğini söylüyor: "Görüntü ne kadar net olursa" diyor Wang Wu, "teşhisim o kadar net olur."

Çin'deki şehir nüfusu son otuz yıl içinde ne kadar artış gösterdi?

500 milyon. 2030 yılına kadar Çin'in şehirleri nüfusunun yaklaşık %70'ine karşılık gelen bir milyar insana ev sahipliği yapacak. Alıntı: The Economist