Innovation and you

Uganda'da bebek ölümlerinin sayısını azaltmaya yardımcı olma

Uygun fiyatlı sağlık hizmetleri hayatları nasıl değiştiriyor.

Uganda hükümetiyle işbirliği gerçekleştiren Philips, özel olarak ülkedeki çocuk ve anne ölümlerini azaltmak hedefiyle sağlık hizmeti teknolojisini basitleştirmek için NGO "Imaging The World" ile birlikte çalışıyor.

Uygun maliyetli doğum öncesi bakım Uganda gibi gelişmekte olan ülkelerde bebek ölüm oranını azaltabilir. Uganda'da canlı doğan her bir 100.000 bebekte 440 anne ölümü ile hamilelik ve doğum sırasında yaşananan komplikasyonlar oldukça sık görülmektedir.

Imaging the World'ün amacı, ekonomik ultrason makinelerini kırsaldaki sağlık merkezlerine yerleştirerek kaliteli sağlık hizmetlerini hizmet noktasında erişilebilir kılmak.

 

Dr. Kristen Designer

Kurucu Ortak, Imaging The World

Bu film, sağlık görevlileri tarafından kilometrelerce uzaktan okunabilen uygun maliyetli ultrason cihazlarının tedarik edilmesinin kırsal kesimdeki yoksul Ugandalı annelerin hayat kurtaran ve toplulukların hayatını dönüştürebilecek doğum öncesi bakıma nasıl erişebileceklerini gösteriyor.
Örneğin, Uganda'nın kırsal bölgelerinde yaşayan bir kadının ikiz bebek doğuracağını veya bebeklerden birinin göbek bağına dolandığını bilmesine imkan yok.
Bu trajediyle sonuçlanabilecek bir durum ve birçok anne ve bebek, ultrason cihazı gibi doğru ekipmanlarla kolayca belirlenebilecek komplikasyonlara bağlı olarak ölmeye devam ediyor. Philips, bu sorunu uygun maliyetli ultrason teknolojileri sağlayarak ele alıyor; böylelikle uzak bölgelerdeki kliniklerde taramalar hızla yapılabilecek ve cep telefonuyla dijital olarak aktarılarak tıp merkezlerinde daha iyi kaynaklar tarafından uzaktan okunabilecek. Bu yenilik, Uganda'daki kritik anne ve çocuk bakımı sorununu ele almaya yönelik bir çözüm sağlayan, bölgeye ilişkin anlamlı bilgiler sayesinde doğdu.

Tüm ülkede yalnızca 34 radyoloji uzmanı bulunuyor ve bunların %70'i şehirlerde yaşıyor.

Uganda'nın kırsal bölgelerinde her gün doğum sırasında 555 komplikasyon oluşmaktadır. Uganda'da her yıl 6000 kadın gebelik komplikasyonları nedeniyle hayatını kaybediyor.

 

Alıntı: Philips Imaging the World

Farkı fark etmek

 

Dr. Alphonsus Matovu, Uganda'daki Kamuli Hastanesi'nde Genel Cerrah ve Başhekim olarak çalışıyor. Aynı zamanda Imaging the World'ün Program Direktörlüğünü yapıyor. İşinin neden zor olduğunu ve Philips'in ona nasıl yardım ettiğini öğrenmek için devamını okuyun.

Uganda, bebek ölüm oranının en yüksek olduğu ülkedir.

Doğru. Uganda'da canlı doğan 1000 bebekten 60,82'si ölüyor. Alıntı: CIA: World Factbook