Innovation and you

Kızartma yapmanın yeni yolları

Bir kadının daha sağlıklı tariflere yönelik arayışı.

Kızartmalar, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Suudi Arabistan'da da geleneksel sayılıyor. Kızarmış yiyecekler o kadar popüler ki, öğrencilerin yaklaşık dörtte biri sağlıklı beslenmedikleri için obez sınıfına giriyor.

Ayrıca, ülkedeki 40 yaş üzeri kişilerin yaklaşık dörtte üçünün aşırı kilolu olması sağlık sisteminde ciddi sıkıntılar yaratıyor. Dişçi asistanı Mai Matbouli, aşırı kilolu olmasının sağlığını ve yürüme kabiliyetini etkilemesi nedeniyle yaşam tarzını değiştirmek zorunda kaldı.

Aşırı kilo aldığım için artık daha sağlıklı bir yaşam sürmeye karar verdim. Sağlıksız yiyeceklerden vazgeçip sağlıklı gıdalarla beslenmeye başlayarak 40 kilo verdim."

 

Mai Matbouli

Dişçi Asistanı, Suudi Arabistan

Suudi tıp profesyonelleri, özel bir deneyin bir parçası olarak Mai'ye ve yüksek tansiyon veya şeker hastalığı olan diğer hastalara Philips Airfryer vererek Philips Airfryer kullanmanın Mai'nin kilo vermesine yardımcı olup olmayacağını gözlemledi. Airfryer, yenilikçi Rapid Air Teknolojisiyle patates kızartması ve geleneksel kızarmış atıştırmalıklar gibi yiyecekleri %80'e kadar daha az* yağ kullanarak pişirir, ancak yine de son derece benzer sonuçlar sunar. Airfryer gibi akıllı bir mutfak aletinden ilham alan besleyici tarifler, hem acemi aşçıların hem de mutfak ustalarının sağlığında devrim yaratabilir.

 

* Geleneksel Philips fritözde patates kızartmaya kıyasla

2010 yılında 5 -18 yaş arasındaki Suudi çocukların %23,1'inde

aşırı kilo sorunu tespit edildi. Tüm yaş gruplarında obezite ve ileri derece obezite oranı sırasıyla %9,3 ve %2'ydi ve erkeklerde, kızlara göre daha yüksek ve ileri derece obezite oranları görülüyordu.

 

Alıntı: Ann Saudi Med. 2010 Mayıs-Haziran

Sımsıkı bir diyet

 

Suudi Arabistan'da Diyetisyen ve Diyabet eğitmeni olarak görev yapan Ruqaiya Husam El Othmani, Philips Airfryer XL'i daha sağlıklı beslenmek için bir yol olarak teşvik ediyor. Airfryer'ı neden teşvik ettiğini öğrenmek için devamını okuyun.

Suudi Şeker ve Endokrinoloji Derneği'nin yaptığı bir çalışmaya göre, Suudi Arabistan'da senede kaç kişi obeziteye bağlı hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor?

20.000. Çalışma, obezite ve/veya Tip 2 diyabetin Suudi Arabistan nüfusunun dörtte birini etkilediğini gösterdi. Alıntı: Suudi Şeker ve Endokrinoloji Derneği