Innovation and you

Bir şehre ilham veren ışık

Vietnam’ın LED ile aydınlatılan köprüsü bir turizm sektörü yarattı.

Aydınlatma, yaratıcı bir biçimde kullanıldığında güzel ve simgeleşmiş yapıların gücünü önemli ölçüde artırarak tüm toplumu değiştirebilir.

Vietnam'daki liman şehri Da Nang'daki en çarpıcı turistik yer Dragon Köprüsü'dür. Etrafına çok sayıda işletme çekerek baştan aşağı yepyeni bir turist merkezi haline gelmiştir. Köprü, liman geçidinin üzerine uzanan dev bir heykeldir; omurgasının metalik kıvrımları hemen aşağısında yer alan yoldaki trafiğin üzerinde kemer oluşturur.

Köprü, şehrin büyümesindeki ana faktör. Bu yıl 3 milyon civarında turist gelmesini bekliyoruz."

 

Tran Chi Cuong

Danang Spor, Kültür ve Turizm Departmanı Yardımcı Direktörü

Gün boyunca çarpıcı bir görünüm sergileyen Dragon köprüsü, gece ülkenin öne çıkan turistik alanlarından birine dönüşerek Da Nang'ı ülkenin turizm haritasının ilk sıralarına yerleştiriyor. Şehir, Philips tarafından monte edilen 900 LED lambanın da katkısıyla yılda üç milyondan fazla turist alıyor. Bu parlak LED ışık gösterisi, çevrenin karanlığı içinde parlayarak altın ejderhanın bulutların içinde uçuyormuş gibi görünmesini sağlıyor. Dev demir yaratık olağanüstü büyüklükteki ağzından gerçek ateşler püskürttüğünde ise inanılmaz bir heyecan yaratıyor. Bu muhteşem manzara, hafta sonu akşamları Dragon Köprüsü'nden püsküren alevlerin gökyüzüne ulaşmasını izlemek için özel olarak gelen kalabalığın akınına uğruyor. Güneydoğu Asya'nın en gizemli ülkelerinden birinde çekilen bu renkli film, Dragon Köprüsü'nün heyecan verici ve yeni bir iş olanağı yaratarak yerli bir kadının hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Le Thi Vinh, fabrikadaki işini bırakarak köprünün kenarında meyve suyu satmaya başladı ve hızla gelişen bir işe imza attı. Bu, şehirlerdeki canlı LED aydınlatmaların bir bölgeyi nasıl değiştirdiğini, buna bağlı olarak turizm olanakları yaratıp ekonomik büyümeyi nasıl hızlandırdığını gösteren mükemmel bir örnek.

2.500

Philips Color Kinetics LED aydınlatma elemanı köprüyü ışıklandırıyor.

 

Alıntı: Philips

LED armatürler geleneksel aydınlatma ürünlerinden iki kat uzun ömürlüdür.

Yanlış. LED armatürler geleneksel aydınlatma ürünlerinden beş kata kadar daha uzun ömürlüdür. Bu daha uzun ömür, bu aydınlatma çözümünün bakım ve işletme maliyetlerinin genellikle çok daha düşük olduğu anlamına gelir. Alıntı: McKinsey Dairesel Ekonomi