Innovation and you

Daha güvenli bir şehir için akıllı aydınlatma

Rotterdam'ın planlayıcıları ve Philips CityTouch bağlantılı sokak aydınlatma sistemi, şehir bütçesini tüketmeden şehir aydınlatma sorunlarını çözmeye yardımcı oluyor. Bağlantılı sokak aydınlatma sistemi, şehir yetkililerinin Rotterdam'ın aydınlatmasını gece saatlerinde etkili ve verimli bir şekilde kullanmasını, mümkün olan yerlerde daha az ışık ve gereken yerlerde ekstra ışık sağlamasını mümkün kılıyor.

Artan nüfus için bağlantılı aydınlatma

 

Kentsel büyümenin hızı, belediye yetkilileri ve vatandaşlar için önemli zorluklar teşkil ediyor. Philips, şehirlerin daha iyi yerler olabileceğine ve bağlantılı aydınlatmanın bunda önemli bir rol oynayabileceğine inanıyor. Daha akıllı ve sürdürülebilir aydınlatma çözümleri, insanların güvenli ve güzel şehirlerde yaşamasına, çalışmasına ve sosyalleşmesine yardımcı olabilir.

Günümüzde, dünya nüfusunun yarısı kentsel alanlarda yaşıyor.

Bunun 2050'de %70'e çıkması bekleniyor.

2030 itibarıyla dünyada kentsel alanlarda yaşayan insanların sayısı 5 milyar sınırını aşacak.

Akıllı aydınlatmanın etkisi

 

2030 itibarıyla dünyada kentsel alanlarda yaşayan insanların sayısı 5 milyar sınırını aşacak ve dünya nüfusunun %50'si kentsel alanlarda yaşıyor olacak. Bu rakam 2050 itibarıyla %70'e yükselecek. Şehir aydınlatma, yerel hükümetin enerji faturasının %60'ına denk geldiği için şimdiden daha verimli aydınlatmaya ihtiyacımız var.

Rotterdam'ı daha yaşanabilir bir yer haline getirme

Işık şehri

Philips CityTouch'ın bir şehri değiştirip insanların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamayı nasıl başardığını görün.

Hepimizin karşı karşıya kaldığı sorun

Çoğumuz şehir ışıklarının sokakları aydınlattığını biliriz ancak kaliteli şehir aydınlatması aynı zamanda bir güvenlik hissi yaratarak vatandaşların hayattan keyif almalarını ve şehrin sunduğu tüm olanaklardan yararlanmalarını sağlar. Şehirlerin ekonomik büyüme merkezleri olarak gelişmeleri için hem vatandaşlar hem de ziyaretçiler açısından güzel ve güvenli yerler olmaları gerekir. Ancak bu gereksinim, bütçe kısıtlamaları ve daha az kaynak kullanarak karbon ayak izimizi azaltma gereksinimiyle dengelenmelidir.

Mesele, yaşanabilir bir şehir oluşturmaktı. Philips'in bu konuda bize büyük yardımları dokundu. CityTouch ışıkları uzaktan kontrol edebiliyor. Halkın ne istediğine bakıyoruz. Kendilerini şehirde rahat ve güvende hissetmek istiyorlar."

 

Sander van Beurden

Şehir Yönetim Başkanı, Rotterdam Şehri

Philips'in yenilik sorumluları, LED sokak ışıkları ağını yönetmek ve aydınlatma verilerini analiz etmek için basit web uygulamaları sunan benzersiz CityTouch sistemini geliştirdi. Örneğin, Rotterdam'ın işlek bölgelerinde daha fazla lamba açılabilir. Şehrin lambaların tamamen açılmasını gerektirmeyen daha sakin bölgelerinde ise belediye yönetimi belirli sokaklardaki lambaların ışığını kısabilir.
Philips tarafından geliştirilen yenilikçi yazılım yönetim sistemi, her lamba armatürünü ayrı olarak kontrol etmek için kablosuz teknolojiyi kullanır. Böylece, tek bir düğmeye dokunarak ışıklar daha fazla açılabilir, kısılabilir ya da kapatılabilir. İhtiyaç duyulan alanlarda, örneğin kalabalık sorunu yaşandığında veya trafik kazası meydana geldiğinde ışık seviyesi birkaç saniye içinde artırılabilir. Akıllı aydınlatma sistemi ayrıca arızalı ve değiştirilmesi gereken lambaların nerede olduğunu hemen tespit edebilir.

İlham veren şehir manzaraları

 

Philips CityTouch, tüm şehrin aydınlatma sistemini tek bir çevrimiçi arabirimden yönetmeyi mümkün kılar. Bakım ve gerçek zamanlı durum raporları sağlar. Aydınlatma operatörleri tüketimi ve sistemin her parçasının çıkışını takip ederek aydınlatma seviyelerinde gereken hassas ayarları yapabilir.

Rotterdam'ı daha yaşanabilir bir yer haline getirme

Philips CityTouch'ın Rotterdam üzerindeki etkisi

Bir şehir planlayıcısı, Philips CityTouch'ın şehri değiştirmeye nasıl yardımcı olduğunu açıklıyor.

CityTouch'ı keşfedin

 

Philips, şehir genelinde dinamik, akıllı ve esnek kontrole olanak tanıyan çevrimiçi dış mekan aydınlatma yönetim sistemi CityTouch'ı oluşturdu. Daha fazla bilgi için tıklayın.

İşim için her gün bisiklete biniyorum. Kışın, günün son saatlerinde her yer çok karanlık oluyor. Daha fazla ışık güvenliğimizi artırmaya katkı sağlayabilir."

 

Erik

Bisikletli kurye, Rotterdam

Philips CityTouch'ın Rotterdam üzerindeki etkisi

Rotterdam'ı daha yaşanabilir bir yer haline getirme

Yaşamları üzerindeki olumlu etkisini yerel halktan dinleyin.

Dünya için sonuçlar

 

Kentleşen dünyada böyle bir teknoloji vatandaşlar ve hükümetlere büyük faydalar sağlayabilir. Philips CityTouch yazılımının esnekliği ve çevre dostu LED lambalar, gezegenin kaynakları üzerindeki olumsuz etkiyi azaltır. CityTouch akıllı aydınlatma yönetim sistemiyle şehirlerin herkes için daha güvenli, canlı ve güzel olmasına yardım edebiliriz.