Kişiselleştirilmiş sağlık hizmetinin geleceği

21. yüzyılın en büyük sağlık hizmeti muammalarından biri, hastane altyapıları üzerindeki yükün gitgide ağırlaştığı günümüzde yaşlıların sağlık hizmetlerine nasıl erişeceğidir. Philips ve Banner Health, bu sorunu çözmek amacıyla yenilikçi çözümlerin keşfedileceği ve üretileceği bir program başlattı.

Kişiselleştirilmiş sağlık hizmeti öncüleri

 

Helen ve Ralph McCurdy ile tanışın. 64 yıldır evli olan çift, bugün bir dizi kronik sağlık sorunu yaşıyor. Philips ve Arizona'dan Banner Health tarafından geliştirilen benzersiz bir sağlık hizmeti programı sayesinde, artık mümkün olan en iyi sağlık hizmetini evden çıkmadan alabiliyorlar.

Teletıp: Yeni bir sağlık hizmeti modeli

Evin rahatlığı

Yenilikçi teletıbbın yaşlı çiftin birlikte yaşamasına nasıl olanak tanıdığını görün.

Yaşlı nüfusu normalleşiyor

 

McCurdy çifti, yeni küresel yaşlı nüfusunun öncülerinden: Hala aktifler, hayat dolular ve normal yaşantılarını sürdürmelerine olanak tanıyacak bir sağlık hizmeti sistemi istiyorlar. Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Margaret Chan'in de söylediği gibi, "Yaşlı nüfus grubuna dahil olmak normal hale geliyor."

= 65 yaşın üstündeki kişiler
= Çocuklar

2047 yılında yaşlı nüfusunun ilk kez çocuk nüfusunu aşması bekleniyor.

50 yaş üzeri yetişkinlerin yalnızca %37'si uzun vadeli bakıma ihtiyaç duyabileceğine inanırken, gerçekte buna ihtiyacı olacak yetişkinlerin oranı %70'tir.

Yetişkinlerin yalnızca %20'si çocuklarıyla uzun vadeli bir bakım stratejisi hakkında konuşmuştur.

Health and Retirement: Planning for the Great Unknown, Merrill Lynch

Sağlık hizmeti sorunu

 

Philips, vatandaşlara en iyi tedaviyi sağlarken profesyonellerin kaynaklarını ve bütçelerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olacak yenilikçi yollar geliştirmek için dünya genelinde paydaşlarla ortaklıklar kuruyor. Bu hedefe ulaşmak için hastaların sağlığını evlerinde izlemeyi ve sağlık çalışanlarıyla aralarında doğrudan bağlantı kurmayı sağlayacak teletıp teknolojisi kullanılabilir.

Her sistemde hastaların en tepedeki %5'inin zaman, para ve insan kaynaklarını çok fazla tükettiğini biliyoruz."

 

Dr. Edward Perrin, Tıp Doktoru

Banner iCare, Banner Health Tıp Merkezi

Yaklaşımımızı yeniden değerlendirme

Philips tarafından kurulan Sağlıklı Yaşlanma Beyin Takımı, yaşlanmayı kaçınılmaz çöküş zamanı olarak görmeyi bırakıp anlamlı sağlık hizmeti yenilikleriyle zengin biçimde sürdürülebilir bir dönem olarak görmemiz gerektiğine inanıyor. Teknolojiyi insanların yaşamına sokarak sağlık hizmetine yeni bir yaklaşım getirmek için iyi bir fırsatla karşı karşıyayız.
Örneğin, hastaneye gitmek yerine hastane bize gelebilir. En azından Philips'teki yenilik sorumluları toplumun kendine bakma şeklini değiştirmek için teletıp teknolojisini geliştirmeye başladığında teori buydu. Bugün, bu teknoloji doktorlar ve hemşirelerin hastalarını evlerindeyken takip etmelerini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda insanlara daha uzun ve doyurucu bir yaşam sürmelerine yardım edebilecek önemli tedbirler alma gücünü veriyor.

İşte bu, gelecek. Başka hiçbir yerde olmayan harika bir bakım modeli."

 

Dr. Edward Perrin, Tıp Doktoru

Banner iCare, Banner Health Tıp Merkezi

Philips'in devrim yaratan "hastaneden eve" sistemi, yüksek miktarlarda karmaşık veri kümelerini izleyebilen, depolayabilen ve analiz edebilen gelişmiş bulut tabanlı teknolojiyi kullanır. Hastaların proaktif biçimde teşvik edilerek kendi sağlık hizmetlerini yönetmeleri ve geliştirmeleri sağlanmalıdır. Böylece profesyoneller zaman kazanarak daha fazla hastayla daha etkili biçimde ilgilenebilir.

Nasıl çalışır?

 

Philips ve Banner Health programı tarafından gerçekleştirilen teletıp sistemi, tam anlamıyla öncü bir projedir.

Hastalar, evde sağlık değerlerini kendi başlarına okumak için ağa bağlı Philips teknolojisini kullanır.
Veriler doğrudan Banner Tele Sağlık Merkezi'ne yönlendirilir.
Sağlık durumunda değişiklik olduğunda yazılım arabirimi, Banner personelini uyarır.
Tablet tabanlı sistem, doktorlar ve hemşirelerin hastalarla doğrudan görüntülü konferans gerçekleştirmesine olanak tanır.

Ralph'le evde olmaktan mutluyum. Acil bir durum varsa düğmeye basıyorum ve Banner iCare'den birisi karşıma geliyor."

 

Helen McCurdy

Hasta, Banner Health

Bir hastanın evde sağlık hizmeti hakkındaki görüşü

Bir hastanın evde sağlık hizmeti hakkındaki görüşü

Evde bakımın yaşamları nasıl geliştirdiğini hastalar ve uzmanlardan öğrenin.

Doktorun bakış açısı


Dr. Perrin, yaşlanan dünya için en uygun yolun bu olduğundan emin. "Philips teknolojisinden destek alan bir ekiple daha hızlı teşhis koyabiliyorum, daha hızlı tedavi ediyorum ve bu hastaların hayatlarında olumlu bir fark yaratıyorum."
Dinamik bir program

Dinamik bir program

Banner iCare ve Philips, hastalara en iyi şekilde hizmet etmek için çalışıyor.

Bakış açımız

 

Philips, bu tür bir kişiselleştirilmiş sağlık hizmetinin, yani insanların evlerinde kendi sağlıklarını daha iyi kontrol etmelerini destekleyen bir projenin, bağımsız bir yaşam sürdürmek istemesine rağmen daha yüksek düzeyde tıbbi gözetime ihtiyaç duyan dünyadaki yaşlı nüfusu için ideal bir model olabileceğine inanıyor.