Innovation and you

LED ışık terapisi ile dansçıların rahatlamasına yardımcı olma

Farklı ışık tonları daha dinlendirici biçimde uyumamızı sağlayabilir mi? Uykumuzun türü ile uyku sonrası fiziksel kapasitemiz arasında bir bağ var mıdır?
Berlin Staatsballett ve Philips hue LED lambaların yer aldığı yenilikçi bir araştırma çalışması, bu ilişkileri inceledi.

Yorucu bir düzen

 

Profesyonel balerinlerin hayatı oldukça zordur. Provalar sabah 8'de başlar ve akşam performansının başlamasına kadar devam eder. Balerinlerin uyuması gece 3'ü bulabilir. Bu zorlu program her gün tekrarlanır, yani yoğun çalışan sanatçılar genellikle yeterli uyku alamazlar.

Staatsballett Berlin'de balerin

Balerinlerin yaşamları

Balerinler, yaşamlarının perde arkasını sunuyor.

Baleyle yatıp baleyle kalkmalısınız. İşiniz için birçok şeyden vazgeçmelisiniz. Yaşamınız bale olmalı."

 

Caroline Bird

Dansçı, Staatsballett Berlin

Durmak yok

 

Vücudu adrenalinle dolup taşan çoğu dansçı, uykuya dalabilecek kadar gevşemekte zorlanır. Zihinlerinde adımları sürekli olarak tekrarlar, düzeltir, pratik yapar ve değiştirirler.

Philips Hue, balerinlerin dinlenmesine yardımcı oluyor

Uykuları tüy kadar hafif

Philips hue lambaların kullanıldığı uyku bölmeleri, dansçıların dinlenmesine ve güç toplamasına yardımcı oluyor.

Sadece balerinler değil

Bu durumdan muzdarip olanlar yalnızca sanatçılar değildir. Günümüzün "her zaman uyanık" toplumunda, uykunun değeri gitgide azalıyor. İnsanlar sadece dört-beş saatlik uykuyla çalıştıklarını övünerek anlatıyor. Ancak doktorlar yedi-sekiz saat uyumayı önermekte ve kronik olarak uykusunu alamayan insanların ne kadar yorgun olduğunu anlayamadığını söylemektedir.

Dünya nüfusunun %45'ini etkileyen uyku sorunları, adeta küresel bir salgın niteliği taşıyor."

 

Dünya Uyku Tıbbı Derneği 

Uyku vücudu ve beyni dinlendirir, yeniler ve enerji verir. Yaşamımızın üçte birini ayırmamız gereken uykunun farkındalık, enerji, ruh hali, kilo, algı, hafıza, düşünme, tepki süresi, üretkenlik, performans ve güvenlik açısından diğer üçte ikilik bölüm üzerinde önemli bir etkisi vardır.

Hafife almaya gelmez

 

Uykusuzluk, bireyin ruh halinin çok ötesinde sonuçlara yol açar.

= Uyku süresi
= GSH

Uykusuzluk nedeniyle ortaya çıkan iş kaynaklı stres, gayri safi yurt için hasılada azalmaya neden olur.

= Hız artışı
= Serbest atış isabetliliği

Stanford Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma geceleri 2 saat fazla uyuyan basketbolcuların gözle görülür ölçüde yüksek performans sergilediklerini ortaya çıkardı.

ABD'de yetişkin sürücülerin %60'ı geçen yıl uykulu araç kullandıklarını itiraf etti.

 

 

Alıntı: National Sleep Foundation’s 2005 Sleep in America poll

Işıklı bölme terapisi

 

Philips'in yenilik sorumluları, balerinlere yardımcı olmak için ayarlanabilir Philips hue sisteminden geliştirilen dinlendirici, terapötik lambalı ve ses geçirmeyen uyku bölmeleri oluşturdu. Bu bölmeler, balerinlerin çalışma sonrasında içine uzanarak vücutlarını dinlendirmelerini ve anında rahatlamalarını sağlıyor. 

Philips Hue: Uyku bölmelerinin faydaları

Uyku bölmelerinin faydaları

Uyku bölmelerinin nasıl ortaya çıktığını ve Staatsballett Berlin balerinleri için faydalarını öğrenin.

Philips hue'yu keşfedin

 

Philips'in yenilik sorumluları, balerinlerin çalışma sonrasında vücutlarını dinlendirmeleri ve rahatlamalarına yardımcı olmak için ayarlanabilir hue sisteminden geliştirilen terapötik lambalı uyku bölmeleri oluşturdu. Ayrıca ışıklı bölmeler huzur ve sessizlik sağlamak için ses geçirmeyecek şekilde üretildi. Daha fazla bilgi için tıklayın.

hue lambanın faydaları

 

Şu an iş yerlerinde kullanılan Philips hue LED aydınlatma teknolojisinden yararlanmak için ışıklı bölmede uyuyan bir balerin olmak zorunda değilsiniz. Örneğin, ofis ortamında enerji kazanmaya ihtiyacı olan vardiya işçileri ya da iş için ülkeler arası uçuş yapan ve jet lag yaşayan çalışanlar için faydalı olabilir.

hue lambalı uyku bölmelerinin balerinlerin performansını ve sağlığını geliştirmeye çok yardımcı olduğuna inanıyoruz."

 

Thomas Penzel

Profesör ve Uyku Araştırmacısı, Berlin Charité Üniversite Hastanesi