Yeniliği anlamlı kılmak

Toplumu ve hepimizin geleceğini dönüştürebilecek sürdürülebilir sağlık çözümleri. Yaşlanan toplumumuzdaki kronik hastalıklara karşı direncini kaybeden diğer pek çok yaşlı gibi Ralph McCurdy de sürekli olarak tıbbi bakıma ihtiyaç duyuyor. Phoenix, Arizona'dan emekli olan McCurdy, başlangıç evresindeki demans ve yüksek tansiyon hastalıkları nedeniyle birkaç yıl önce evinden ve 64 yaşında evlendiği eşinden ayrılarak pahalı bir destekli yaşam tesisine taşınmak zorunda kalmış olabilirdi.

Ancak merkezi Arizona'da bulunan Banner Health'in işbirliğinde Philips tarafından geliştirilen yenilikçi bakım modeli sayesinde Ralph evinde kalabiliyor.
Bağlantılı ürünler ile bir tablet bilgisayarda hasta katılım yazılımından oluşan bir kombinasyon kullanan özel sağlık profesyonelleri ekibi Ralph'ın hayati istatistiklerini sürekli olarak takip ediyor, Ralph'ın eşine psikolojik destek ve eğitim verebiliyor ve günün 24 saati acil servislerle temas halinde olabiliyor.
Yaşlanan toplumlar ve buna bağlı olarak kalp krizi, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklardaki artışın sonucu olarak global sağlık hizmeti sağlayıcıları giderek artan ve kontrolden çıkan maliyet kriziyle karşı karşıya kalıyor.

Yeniliklere dayalı sürdürülebilir çözümler daha dirençli bir dünya yaratabilir."

 

Yeniliğe anlam katmak, CNBC Innovation Cities, 2014

Dünyada giderek artan bu sağlık sorunlarının nasıl önleneceği, yenilikçi şirketlerin müşterilere gerçekten anlam kazandıran yeniliklere yatırım yaparak ele almaya çalıştıkları sorunlardan sadece biri. Bu yenilikler genelde yeni ürünlerin yanı sıra insanların yaşamlarını güzelleştirecek ve çağımızın büyük toplumsal sorunlarının önüne geçecek tamamen yeni sistemler ve hizmetlerin tasarlanmasını da içeriyor.
Philips Genel Müdürü Frans van Houten'e göre bu global sağlık sorunları üç katman içeriyor. İlk katman dünya nüfusunun artması ve kentleşme. 2050 yılına kadar dünya nüfusu 9 milyara ulaşacak, insanların üçte biri şehirlerde yaşayacak ve Avrupa nüfusunda %80 oranında artış görülecek.
 
Çözüm, bu şehirleri günümüzün kentsel merkezlerinden daha akıllı, daha güvenli ve daha sürdürülebilir yerler haline getirmekte yatıyor.
İkinci sorun ise demografik. Gelişmiş ekonomilerde, toplumlar uzun yaşadıkları kadar çabuk da yaşlanıyor. Bugün dünyada 60 yaş ve üzerinde olan insan sayısı yaklaşık 900 milyon. 2050 yılına kadar bu sayının 2,4 milyara ulaşacağı tahmin ediliyor.
Nüfus artışı, üçüncü sorunun, yani enerji, sağlıklı yiyecek ve su taleplerinde de artışın müjdecisi. "Yeniliklere dayalı sürdürülebilir çözümler, ancak söz konusu yenilikler insanların sağlık ve zindeliğine odaklandığında daha dirençli bir dünya yaratabilir," diyor van Houten.
Global sağlık hizmeti sağlayıcıları yaşam değiştiren çözümler üretmek için artık tek başlarına yenilikler yaratamıyorlar. Müşterilerin gereksinimlerini tam anlamıyla anlayabilmek için tasarım yaptıkları kişilerle birlikte çalışmaları; ayrıca, en iyi çözümleri üretebilmek için kendileriyle aynı görüşleri paylaşan iş ortakları da bulmaları gerekiyor.
Bu nedenle, Philips şehirleri daha güvenli ve daha sürdürülebilir kılacak akıllı sokak aydınlatmaları geliştirmek üzere dünyadaki çeşitli şehirlerle işbirliği kurdu. Çözümler arasında CityTouch adı verilen bir tanesi şehir yönetim ekiplerine her bir lamba üzerinde kontrol sağlama olanağı sunuyor. Yani, ekipler lambaları gerek duydukları yer ve zamanda sadece birkaç saniye içinde açıp kapatabiliyorlar.
Hindistan'da kurulan ortaklık bölgeye yeni sağlık çözümleri getirilmesine de yaradı. Kar amacı gütmeyen uluslararası kuruluş RAD-AID ve Hindistan araştırma enstitüsü PGIMER ile güç birliği yapan Philips, ülkenin kırsal kesimlerine yönelik bir mobil kadın destek programı oluşturarak binlerce kadının meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve osteoporoz taramalarını gerçekleştirdi. Sağlık Hizmetleri ülkenin diğer yarı kentsel ve kırsal kesimlerinde yaşayan halkla da buluşturuldu.
Çoğu sağlık hizmeti çözümünün dijital teknolojideki ilerlemeler ile desteklenmesi sayesinde, şirketler bireysel kullanıcıya uygun şekilde geliştirilmiş akıllı araçlar oluşturabiliyor, müşteriye güç sağlayarak daha kişisel ve anlam katan deneyimler sunuyor. Bu şekilde, yenilik toplulukları gerçek anlamda dönüştürebiliyor, hükümetlerin global sağlık sorunlarının önüne geçmelerini sağlıyor ve vatandaşların daha sağlıklı ve daha tatmin edici bir yaşam sürmelerine olanak tanıyor.

7 milyarlık dünya nüfusunda kaç insan 60 yaşın üzerindedir?

900 milyon. Bu sayının 2050 yılına kadar 2,4 milyara ulaşması bekleniyor. Alıntı: Philips Aging Well Think Tank inceleme raporu