Innovation and you

İyi uyku neden iyi toplum anlamına gelir?

En iyi yenilikler, insanların daha sağlıklı, daha tatmin edici, yaşamlar sürmelerini sağlayan ve tipik günlerini, bazen de gecelerini daha iyi kılacak yeniliklerdir.

Araştırmacılar, en iyi uyku süresinin günde yedi-dokuz saat olduğuna inansalar da yapılan çalışmalarda yetişkinlerin üçte birinin yalnızca altı saat uyuduğu ortaya çıkıyor (bu durum da uyku bozukluğuna neden olabiliyor).
Fonksiyonların verimliliği ve uzun süreli zindelik bakımından beslenme ve egzersizin yanı sıra yeterli uyku da büyük önem taşıyor. Uykusuzluk tehlikeli olmakla kalmıyor, iş verimliliğini, ruh halini ve sağduyuyu olumsuz etkilediği gibi bir bütün olarak toplum üzerinde büyük, ancak henüz tam olarak bilinmeyen mali bir külfet oluşturuyor.
Özellikle günümüzün dijital çağında, bu sorunun bir kısmını, sadece TV değil, telefonlar ve bilgisayarlar nedeniyle de ‘her zaman aktif’ olmamız oluşturuyor ve bu durum uykusuzluğa neden olabiliyor.

Araştırmacılar, en iyi uyku süresinin günde yedi-dokuz saat olduğuna inansalar da yapılan çalışmalarda yetişkinlerin üçte birinin yalnızca altı saat uyuduğu ortaya çıkıyor."

 

Uyku Sağlığı: Paylaşılan sorumluluk, CNBC Innovation Cities 2014

İş ve ev yaşamlarımızın birbirine karışması ek stresler ve uykusuz geceler yaşamamıza yol açıyor, ki bu bireylerin, paydaşların ve iş ortaklarının her biri insan yaşamı ve dolayısıyla kurumsal büyüme üzerinde büyük etkisi olabilecek çığır açan yenilikleri denediğinde ve yönlendirdiğinde çözülebilecek bir sorun.
Üstelik uykusuzluk endişe verici diğer sağlık sorunlarına da neden olduğundan hastane faturalarında tasarruf sağlamak gibi büyük fırsatlarımız da mevcut. İlk önemli adım sorunu tespit etmek.

ABD'de her yıl uykulu araç kullanımı nedeniyle 100.000 otomobil kazası gerçekleşiyor.

LED'ler, statik ve kinetik LED aydınlatma elemanlarıyla doygun renklere sahip bir manzara yaratıyor.

 

Alıntı: Uykulu araç kullanımı ve araç kazaları, NCSDR/NHTSA sürücü bitkinliği ve uyuklama hakkında uzman panel

Philips, Hollanda'daki Twente Üniversitesi, Medisch Spectrum Twente (MST) Hastanesi ile hasta organizasyonu ApneuVereniging işbirliğinde yürüttüğü iki yıllık büyük bir incelemeyi kısa bir süre önce tamamladı. Kişinin solunumunun uyku sırasında durduğu veya solunum düzeninin oldukça bozulduğu bir durum olan obstrüktif uyku apnesi konusunun ele alındığı bu çalışmada, insanların %6'dan fazlasının uyku apnesi sorunu yaşadığı ortaya kondu. Daha da korkutucusu olanı ise, çalışmada bu hastaların %78'inin kendilerinde uyku apnesi bozukluğu olduğundan haberdar olmamalarıydı.
“Uykusuzluk sandığınızdan çok daha tehlikeli” diyor MST Hospital'da göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalışan Dr. Michiel Eijsvogel. “Uyku apnesinin uyku düzeninde yol açtığı bozukluk nedeniyle hastalar gece tam olarak dinlenemiyor, yorgun oluyor, gün içinde uyku hali baş gösteriyor, işlerinde performansları giderek düşüyor ve çabuk öfkeleniyor. Semptomları genellikle stres veya baskı kaynaklı olarak nitelendiriyorlar." Neyse ki, bu çalışma için geliştirilen yenilikçi bir görüntüleme yöntemi uyku apnesini ilk evrelerinde tespit edebiliyor ve basit ve verimli tedavi seçenekleri sayesinde sorun giderilebiliyor.
Ayrıca, karlı büyüme sağlamak isteyen şirketler uyku sağlığını destekleyen özenli ve etkili bir ortam yaratmalıdır. Çalışanların yorgunluğunu giderme yollarını araştıran kuruluşlar ‘meslek hekimlerine’ başvurarak destek alabilirler; ancak personele ek molalar vermek, esnek çalışma saatleri ve mesaiden sonra uykusuz çalışanların evlerine bırakılacağı programlar geliştirmek gibi pek çok düşük maliyetli ve sürdürülebilir çözüm de bulunabilir.
İş yeri aydınlatma da bu noktada bir rol oynar. South Bend, Indiana'daki Memorial Hastanesi'nde iş yeri aydınlatması üzerine yapılan bir incelemede parlak ışıklı ortamlarda çalışan hemşireler ve vardiyalı çalışanların yalnızca performanslarının değil morallerinin de yüksek olduğu görüldü. Çalışanlarına önem veren şirketlerin uykudan fedakarlık edildiği noktada üretkenliğin uzun süre sürdürülemeyeceğini çok iyi anlaması gerekiyor.
Nihayetinde, güvenlik ve başarıyı desteklemek açısından sorumluluk topluma düşüyor. İlk olarak, eğitim ve yürürlükteki yasaları aktif olarak desteklemek gerekiyor. Çoğu ülkede pilotların, kamyon şoförlerinin ve vardiyalı çalışanları iş-uyku saatleri yasalarla düzenleniyor olsa da çalışanların tıp gibi diğer pek çok alanda da uykusuzluk sorunlarını düzene koyacak ve önleyecek fırsatlar bulunuyor.
Belki de en önemlisi, resmi kurumlar ile paydaşların uyku-iş sorunlarını daha iyi anlamak için daha fazla yatırım yapmaları. Uyku hakkında ne kadar çok şey bilirsek toplumu, iş itibarını ve büyümeyi geliştirmek için o kadar çok şey yapabilir ve insanların daha sağlıklı yaşamlar sürmelerini sağlayabiliriz.

Avustralya'da yapılan bir çalışmaya göre uykusuzluğun maliyeti gayrisafi milli hasılanın %0,8'ini oluşturuyor.

Doğru: Uyku bozukluklarının toplam maliyeti 4524 Avustralya Doları, yani gayrisafi milli hasılanın %0,8'idir. Alıntı: Birleşik Devletler Ulusal Tıp Kütüphanesi