Innovation and you

LED aydınlatmayla gelişen şehir çiftlikleri 

Sürdürülebilirlik, Philips'te yenilik stratejisini yönlendiren önemli bir kavramdır. Dünya kaynaklarına daha fazla saygı gösterilmesi ve daha sorumlu şekilde yaklaşılması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayış doğrultusunda araştırma merkezlerimiz yeni ürün çalışmalarının çevreyle uyum içinde yürütülmesini ve çevreyi korumayı hedeflemektedir.

Örneğin, yeri ve güneş ışığını ele alalım. İngiltere'nin şehir çiftlikleri, şehirleşme her geçen sene daha da ciddi oranda arttıkça bunlara daha çok ihtiyaç duyuyor. Gelişmiş yapay aydınlatma sebzelerin kalitesini ve miktarını enerji tasarruflu bir şekilde artırabilir.

Çiftlikler, ürünleri yatay biçimde yetiştirerek tipik bir tarlaya göre hektar başına daha fazla bitki üretebiliyor ve bu nedenle her yıl daha fazla rekolte alabiliyor."

 

Philips Bahçecilik: sürdürülebilir tarım aydınlatması, Philips/Telegraph medya ortaklığı 2014

Philips ve Chicago bölgesinin ticari bitki üreticisi Green Sense Farms (GSF), bir işbirliği kurarak LED yetiştirme aydınlatmalarının kullanıldığı en büyük kapalı ticari çiftliklerden birini geliştirmek üzere bir araya geldi. GSF ile omuz omuza çalışan Philips, en yüksek düzeyde bitki fotosentezini tetikleyen ve enerji kullanımını azaltarak sürdürülebilir bir biçimde leziz ve besleyici sebzeler üretilmesini sağlayan iç mekan yetiştiriciliği için yenilikler yapmaya ve mükemmel LED aydınlatmalar sunmaya devam ediyor.

805 milyon

insanın yeterli beslenemediği tahmin edilmektedir. Bu sayı son on yıl içinde 100 milyondan fazla azalma göstermiştir.

 

Alıntı: Dünyadaki yiyecek tehlikesinin bugünkü durumu, FAOUN

Çiftlikler, ürünleri yapay aydınlatmalar eşliğinde yatay biçimde yetiştirerek tipik bir tarlaya göre hektar başına daha fazla bitki üretebiliyor ve bu nedenle her yıl daha fazla rekolte alabiliyor. Dolayısıyla çok daha az atık çıkıyor, tarımsal su basmaları ortadan kalkıyor ve en önemlisi yiyecekler tüketildikleri yerde yetiştirildiği için sera gazları minimum düzeyde salınıyor.
Bu, giderek kentleşen bir ortamda dünyaya zarar vermeden ürün yetiştiren popülasyonlara yardımcı olabilecek öncü ve hızlı türden bir yenilik. Şehir tarımı ve iç mekan yetiştiriciliğinde yararlanan tek ülke Britanya değil.
Dünyadaki çoğu şehir merkezi alan ve ışık bakımından güçlük yaşıyor. Esnek, kontrol edilebilir ve enerji tasarruflu LED sistemleri bu sorunun üstesinden gelebilecek potansiyele sahip. Işığın bitki biyolojisi üzerindeki rolü ile ilgili temel bilgiler doğrultusunda Philips bu potansiyeli gerçeğe dönüştürüyor. Philips'in özel tasarımlı bahçe aydınlatma tarifleri ürün yetiştiricilerinin verimi artırmalarına, maliyetleri düşürmelerine ve ürün yetiştirme sezonunu uzatmalarına yardımcı oluyor. Üstelik bu bilgiler, ürünlerin doğal gün ışığı almadan sınırlı alanlarda yerel olarak yetiştirildiği şehir tarımında yepyeni bir çağın kapılarını aralıyor.
Birleşmiş Milletler, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun yaklaşık 2,3 milyar artacağını ve insanların %68'inin şehirlerde yaşayacağını tahmin ediyor. Ne yazık ki, ürün yetiştirmeye uygun arazilerin %80'i şu an kullanılıyor. Bu durum da ürünlerin kapalı alanlarda hiç doğal gün ışığı almadan çok katmanlı yığınlar halinde yetiştirildiği şehir tarımına acil çözümler getirilmesini gerektiriyor.
Hiç doğal ışık olmadığında, yapay ışığın doğruluğu çok önemlidir. Son derece saf renklerde ve spektral düzeylerde ışık üreten ve kaliteyi ayarlayan bu öncü LED'lerin kullanılması, geleneksel bahçe aydınlatmaları karşısında önemli bir ilerlemedir. LED'lerin ve en iyi şekilde düzenlenmiş aydınlatma ‘tariflerinin’ kullanılması modern bahçecilik üzerinde verimi artıran, enerji tüketimini azaltan, yıl boyunca en sevdiğimiz ürünleri tüketmemizi sağlayan ve besin değerini yükselten önemli bir rol oynuyor.
Bunun yanı sıra, LED sistemlerinin enerji tasarrufu özelliği sayesinde daha az enerji kullanılacağı için şirketler mali açıdan da tasarruf sağlıyor ve yalnızca insanların yaşamlarında değil bütçelerinde de farklılık yaratıyor.

2050 yılına kadar nüfusun yüzde kaçının şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor?

Yaklaşık %70. Ayrıca dünya nüfusunun 9 milyarı aşacağı tahmin ediliyor. Artan nüfusun enerji ve besin sağlayan doğal kaynaklar üzerindeki baskıyı artıracağı öngörülüyor. Alıntı: OECD 2050'ye Çevresel Bakış