Şehirler Philips ile daha güvenli

Şubat 3, 2015

Türkiye Belediyeler Birliği ile Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (United Cities and Local Governments - UCLG) liderliğinde düzenlenen ‘’Akıllı Şehirler ve İnovasyon Zirvesi",   Adana Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Ocak ayında gerçekleştirildi.


Zirveye, 26 ülkeden 200’ü aşkın belediye başkanının yanı sıra UCLG Dünya Teşkilatı Başkanlığını yürüten Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi ve kamu kurum müdürleri katıldı.


Philips, zirveye katılan ve alanındaki tek özel şirket olarak, zirvenin ikinci gününde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın moderatörlüğündeki ‘Akıllı Belediyecilik’ oturumunda yerini aldı. Philips, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Hakkı Tok ve Bağcılar Belediyesi Bilgi İşlem Şefi Hami Suha Sefer ile birlikte katıldığı oturumda son dönemde dünya çapında birçok yerel yönetimin gündeminde olan Akıllı Şehirlerde Aydınlatma Uygulamaları’nı tartıştı.


Türk Philips İş Geliştirme Müdürü Mehmet Aras yaptığı sunumla 120 yıldır dünyada, 85 yıldır ise Türkiye’de aralıksız faaliyet gösteren Philips’in şehir yönetimlerinin alt ve üst yapı operasyonlarını nasıl kolaylaştırabileceğini anlattı. Aras şunları ekledi: "Akıllı aydınlatma sistemleri, uzaktan erişim ve bakım kolaylığı sağlarken, aynı zamanda enerji tüketimini düşürüyor ve faturalarda tasarruf etme imkânını beraberinde getiriyor. Philips’in akıllı şehir ve yol aydınlatmaları ile %70’in üzerinde enerji tasarrufu, yazılım mimarisinde %99,9’a varan güvenilirlik ve yol üzerinde minimum parıltı ile sürüş güvenliğinde artış sağlamak mümkün. Bunun yanında söz konusu aydınlatma sistemleriyle vatandaşlar, dış ortamlarda, özellikle gece vakti aydınlık seviyesi kontrolü ile kendilerini daha güvende hissediyorlar. Sistem, yerel yönetimlere ise; uzaktan kumanda ile belirli gün ve saatlere göre programlanabilme, oluşabilecek arızalara ilişkin anlık bildirim sayesinde hızlı müdahale imkânı gibi faydalar sağlıyor."


Philips, 100’ün üzerinde çalışır uygulama ile kendini ispatlamış çözümler sunuyor. Türkiye’de ise ilk defa akıllı şehir yol aydınlatma uygulamasını gerçekleştiren Philips, Ankara İnönü Bulvarı’ndaki pilot projeyle 46 adet 276W enerji tüketen yüksek basınçlı sodyum buharlı yol aydınlatma armatürü, 159W enerji tüketen 26 adet GRN185 ve 169W enerji tüketen 20 adet GRN195 tip SpeedStar LED’li yol aydınlatma armatürü ile %70’in üzerinde enerji tasarrufu sağlıyor.


Ek olarak, Philips, birçok şehirde bulunan tarihi alanları aydınlatıyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, toplumun aydınlatmayla güven, huzur ve cazibe kavramlarını ilişkilendirmesinden hareketle Philips; Boğaz Köprüleri, Çanakkale Şehitliği Anıtı, Bursa Ulu Camii, Emir Sultan Camii, Bursa ve İzmir Saat Kuleleri, Kuleli Askeri Lisesi ve Ankara Tren Garı başta olmak üzere ulusal ve uluslararası önemli tarihi yapıları aydınlattı. 

 

Editöre not:


Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Hakkında


Genel merkezi İspanya’nın Barselona kentinde olan Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Ocak 2004’ten itibaren fiilen faaliyete geçmiştir. Teşkilatın temel amacı, “demokratik yerel yönetimin birleşik sesi ve dünya ölçeğinde savunucusu olmak ve yerel yönetimler ve uluslararası topluluk ile işbirliği içinde, değerlerini, amaçlarını ve çıkarlarını korumak”tır. Kısaca "Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler" olarak da anılan UCLG, uluslararası topluluk önünde yerel yönetimlerin etkin bir biçimde temsil edilmesini sağlayan, yerel yönetimler ve yerel yönetim birlikleri arasında uluslararası işbirliğini teşvik eden ve yerel yönetim konusunda dünya çapında temel bilgi kaynağı olan bir konumdadır. Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir TOPBAŞ, 1-4 Ekim 2013 tarihlerinde Rabat-Fas’ta gerçekleştirilen UCLG Dünya Yerel ve Bölgesel Liderler Zirvesi’nde yapılan seçimle 2016 yılına kadar bu görevi yürütmek üzere  yeniden UCLG Başkanlığına seçilmiştir.

Turk Philips Is Gelistirme Muduru Mehmet Aras

Turk Philips Is Gelistirme Muduru Mehmet Aras

Bilgi için:

Türk Philips Ticaret A.Ş


Ebru Bilge,   ebru.bilge@philips.com,  0216 636 15 68


Bersay İletişim Danışmanlığı


Gizem Ülgür,    gizem.ulgur@bersay.com.tr    0212 337 52 60

.

Royal Philips hakkında:

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) çeşitli alanlarda faaliyet gösteren, Sağlık-Bakım, Tüketici Yaşam Tarzı ve Aydınlatma gibi alanlarda gerçekleştireceği anlamlı yeniliklerle insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklı bir sağlık firması olup, genel merkezi Hollanda’dadır. Philips’in yayınlanan 2013 satış rakamları 23.3 milyar AVRO olup 100’den fazla ülkede satış ve hizmet ağlarında yaklaşık olarak 113.000 çalışanı bulunmaktadır. Firma kardiyak bakım, akut bakım ve evde sağlık ve bakım hizmetlerinin yanı sıra enerji verimli aydınlatma çözümleri ve aydınlatmada yeni uygulamalar ile tıraş makineleri ve ağız ve kişisel bakım ürünlerinde de lider konumundadır. Philips ile ilgili yenilik ve haberleri aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz: www.philips.com/newscenter

.