Madrid'in sokak aydınlatması Philips'le yenileniyor

Aralık 30, 2014

  • Madrid şehir yönetimi, sokak aydınlatmalarının yüzde 100’ünü Philips’in enerji tasarruflu aydınlatmalarına dönüştürüyor
  • Philips aydınlatma teknolojisi sayesinde, Madrid’te yüzde 44 enerji tasarrufu sağlanacak
  • Tüm şehri Philips’in enerji tasarruflu aydınlatma sistemleriyle donatan Madrid, bu proje sayesinde daha güvenli, sürdürülebilir ve enerji verimliliği yüksek bir şehir yaratıyor.

 

Madrid şehir yönetimi 'Akıllı Şehir' uygulaması kapsamında tüm şehrin aydınlatılmasında Royal Philips’i tercih ederek sokak aydınlatmasının %100’ünü tasarruflu Philips teknolojisine dönüştürme kararı aldı. Madrid şehir yönetiminin ‘Akıllı Şehir’ amacına destek olmak için, Philips’ten alınan 225,000 yeni, enerji verimliliği yüksek lambası ile şehri yeniden aydınlatıyor. Tüm şehrin aydınlatma sisteminin, Philips bağlantılı LED’lerle ve diğer tasarruflu aydınlatmalarla yenilenmesi bu projeyi, şehir aydınlatması alanında dünyada bugüne kadar yapılmış en büyük iyileştirme çalışması olarak tanımlanıyor.


Kamu ihalesi sonucunda ESCO enerji hizmeti şirketleri işbirliği ile başlanan projede Philips, aydınlatma teknolojisi sayesinde Madrid sokaklarında yüzde 44 enerji tasarrufu öngörüyor.  Bu tasarruf sayesinde hiçbir ek maliyet olmadan, en kaliteli sokak aydınlatması ile Madrid sokaklarının daha aydınlık, güvenli ve akıllı bir şehir haline getirilmesi planlanıyor.


Yeni şehir aydınlatma sistemi, aydınlatmaya en fazla nerede ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak tüm şehirde aydınlatmanın süresini ve yoğunluğunu düzenleyebilen bir kumanda panelinden faydalanıyor.


Philips İberya'nın CEO'su, Juan Sanabria ''Madrid'de gerçekleştirilen aydınlatma yenileme projesi, geleceğe hazırlanan bir şehrin yaratılmasında ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır'' dedi. Sanabria şöyle konuştu: ''Philips'in, Madrid’in daha akıllı, güvenli ve yüksek enerji verimliliğine sahip bir şehir olma yolundaki çabalarına katkısı büyüktür. Çünkü burada, kentte yaşayanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir çalışma var. Vatandaşların ve tüketicilerin ihtiyaçlarını gözününde bulundurarak, aydınlatmanın ötesinde fayda sağlayan bir altyapı sağlıyor Bunun yanı sıra dünyada her geçen gün azalan enerji kaynaklarının da tasarruflu kullanılması mümkün oluyor. Önümüzdeki süreçte bu anlayış kenti ve kentlileri doğrudan etkileyecek. .'' dedi.

 

Rakamlarla yenileme süreci:

 

  • 225,000 sokak lambası, Philips teknolojisi ile yenilenecek. (caddeler, sokaklar, tarihi eserler ve parklardaki aydınlatma armatürleri dahil olmak üzere)
  • 225,000 sokak lambasından 33,000’i LED plaka ve 51,000’i küre şeklinde elektrik direği dahil olmak üzere, toplamda 84,000 adeti yerel olarak üretilmiş Philips LED lamba ve armatürleri olacak. • Geri kalan sokak lambalarında, Philips tarafından sunulan, daha yüksek enerji verimliliğine sahip LED olmayan aydınlatma çözümleri kullanılacak
  • Şehir, yenileme sürecinin sonunda, yüzde 44’ten fazla enerji tasarrufu elde edecek.

 


Bilgi için:

Türk Philips Ticaret A.Ş


Ebru Bilge,   ebru.bilge@philips.com,  0216 636 15 68

 

Bersay İletişim Danışmanlığı

 

Gizem Ülgür,    gizem.ulgur@bersay.com.tr    0212 337 52 60

.

Royal Philips hakkında:

Royal Philips (NYSE: PHG, AEX: PHIA) çeşitli alanlarda faaliyet gösteren, Sağlık-Bakım, Tüketici Yaşam Tarzı ve Aydınlatma gibi alanlarda gerçekleştireceği anlamlı yeniliklerle insanların yaşamlarını iyileştirmeye odaklı bir sağlık firması olup, genel merkezi Hollanda’dadır. Philips’in yayınlanan 2013 satış rakamları 23.3 milyar AVRO olup 100’den fazla ülkede satış ve hizmet ağlarında yaklaşık olarak 113.000 çalışanı bulunmaktadır. Firma kardiyak bakım, akut bakım ve evde sağlık ve bakım hizmetlerinin yanı sıra enerji verimli aydınlatma çözümleri ve aydınlatmada yeni uygulamalar ile tıraş makineleri ve ağız ve kişisel bakım ürünlerinde de lider konumundadır. Philips ile ilgili yenilik ve haberleri aşağıdaki adresten takip edebilirsiniz: www.philips.com/newscenter .