Emzirme

Philips AVENT  emzirme

Doğal emzirme

Bebeğinize anne sütünden daha sağlıklı verebileceğiniz başka bir gıda yoktur. Philips AVENT göğüs pompaları ve aksesuarları serisi, istediğiniz sürece ve mümkün olan en kolay şekilde bu konuda size yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Pompaların devrim yaratan tasarımı, dünya çapında anneler ve sağlık uzmanları tarafından övgüyle karşılanmaktadır.

Besleme açıklamaları

  • Anne sütü, bebekler için en iyi besindir. Yaşamın ilk 6 ayı için emzirme önerilir. Emzirme, katı yiyeceklere geçiş sırasında ve sonrasında devam edebilir.
  • Emzirirken, yararlı besinler siz ve bebeğiniz için önemlidir. Hamilelik sırasında uyguladığınız çeşitli ve sağlıklı gıda tüketimine devam edin ve öğün atlamamaya çalışın.
  • Anne sütü ve biberon mamasını bir arada vermek, önlem alınmadığı sürece süt üretiminizi etkiler.
  • Emzirmemeye karar verirseniz, daha sonra bunu tersine çevirmek zor olabilir.
  • Bebek maması kullanmaya karar verirseniz, uygun mama kullanmanız ve mama karışımının doğru şekilde hazırlanması önemlidir. Öneri için doktorunuza veya eczacıya danışın. Besleme araçları, ilk 12 ay boyunca uygun yöntem kullanılarak sterilize edilmelidir.

Nasıl emzirilir

Bazı anneler için hemen emzirmeye başlamak kolay olsa da, işlerin yoluna girmesi için bazılarının biraz pratiğe ve sabra ihtiyacı vardır. Unutmayın, ebe, doktor veya diğer sağlık çalışanları, başlangıçta ihtiyacınız olan yardım ve desteği verirler. Bu arada, Philips AVENT, emzirmeyle ilgili temel bilgileri sizin için derledi.

Aşağıdaki Pratik ipuçları veya Adım adım emzirme kılavuzu bölümlerini okuyun.

Emzirmeye başlama

Vücudunuzun süt üretmek için bir 'dürtüye' ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Bu dürtü, bebeğiniz emerken sağlanır, bu nedenle doğumdan sonra mümkün olduğunca kısa sürede bebeğinizi göğsünüze götürün. Ebe, bebeğinizin ve sizin emzirme için en rahat pozisyonu almanıza yardımcı olur.

İlk başta göğüsleriniz sadece, kolostrum denen az miktarda koyu, sarımsı bir sıvı üretir. Besin ve antikor bakımından son derece zengin olan kolostrum, bebeğiniz için çok yararlıdır. Bebeğinizi ne kadar sık emzirirseniz, vücudunuzdaki süt üretimi o kadar çabuk başlar; bu süre genellikle 3 gündür.

Sütünüz gelmeye başladıktan sonra, emzirmeye hazır olduğunuzda göğsünüzde bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Sütünüz bir miktar akabilir; bu, boşaltma refleksi olarak bilinir. Emzirme sırasında biraz karın ağrısı hissedebilirsiniz; bunun nedeni, rahminizin kasılmasıdır.

Yararlı videolar

Nasıl emzirilir
Philips Avent Emzirme: Süt nasıl sağılır
Süt nasıl sağılır
Philips Avent Emzirme: Nasıl emzirilir

Pratik emzirme ipuçları:

Unutmayın
Unutmayın...

Bebekler göğüs başıyla değil, göğüsle beslenir. Uygun kavrama bebeğin emmesini kolaylaştırır, süt üretiminizi harekete geçirir ve göğüs uçlarının kurumasını engeller. Emzirme sırasında bebeğinizin dilinin ve ağzının aktif olarak çalıştığını hissetmeli ve kulaklarının hafifçe hareket ettiğini görmelisiniz. Bebeğinizin ağzına aldığı göğüs kısmı yeterli değilse, kenardan ağzını açmak için nazikçe serçe parmağınızı kullanın, emzirmeyi kesin ve göğsünüzü tekrar kavramasını sağlayın.

Emzirme sıklığı
Emzirme sıklığı

Ne kadar çok emzirirseniz o kadar çok süt üretirsiniz. Bebeğiniz istediği an emziriyorsanız, bebeğinizin ihtiyacı olan tüm sütü üretiyorsunuzdur. Emzirilen bebekler genellikle acıktıklarında, yani ilk haftalarda her 2-3 saatte bir ağlar. Her emzirme, yarım saate kadar sürebilir.

Gaz veya kolik
Gaz veya kolik

Bazı bebekler gaz veya kolik sıkıntısı çeker. Sizin bebeğiniz de bu sorunları yaşıyorsa, emzirdikten sonra omzunuza yaslayarak gazını çıkarın. Bebek her iki göğsü de emiyorsa, iki emzirme arasında da gazını çıkarabilirsiniz.

Kilo alma
Kilo alma

Bebeğinizin doğum kilosu düşükse (2,5 kg'ın altında) veya zor bir doğum yaşadıysanız, iyi bir emzirme düzeni oluşturmak ve ilk haftalarda bebeğinizin kilosunu izlemek daha da önemlidir. Yardım için sağlık personeline danışmaktan çekinmeyin.

Adım adım emzirme kılavuzu:

Kendinizi yerleştirme
1. Kendinizi yerleştirme

Eğer yatıyorsanız, sağlık personeli en iyi pozisyonu almanıza yardımcı olabilir. Aksi halde, bebeğinizi göğüs hizasında tutarak bir sandalyeye oturun. Yaklaşık 30 dakika emzireceğiniz için, ikinizin de mümkün olduğunca rahat olması önemlidir. Uygun şekilde yerleştirilmiş yastıklar ve ayaklarınızı altına koyabileceğiniz tabure, vb., destek sağlayabilir.

Bebeğinizi yerleştirme
2. Bebeğinizi yerleştirme

Bebeğinizi, yüzü size dönük ve yakın olacak şekilde tutun. Başı, kolunuzun ön kısmına yaslanmalıdır, dirseğinize değil. Diğer elinizle boynunu ve kafasını arkadan destekleyebilirsiniz. Göğsünüzü bebeğinize değil, bebeğinizi göğsünüze yaklaştırın.

Kavrama
3. Kavrama

Bebeğinizin ağzı esner gibi tam olarak açılana kadar, dudaklarını göğüs ucunuza sürün. Areolanın (göğüs ucu çevresi) mümkün olduğunca büyük bir kısmını kavrayabileceği şekilde bebeğinizin ağzını yavaşça göğsünüze yaklaştırın; göğüs ucu bebeğinizin ağzının içinde olmalıdır, ucunda değil. Göğsünüzle bebeğin burnu arasında küçük bir boşluk olmalıdır. Sabırlı olun. Düzgün kavrama için birkaç deneme yapmanız gerekebilir.

Emzirme sırasında
4. Emzirme sırasında

Bebeğiniz emmeye başladığında gevşeyin! Bebeğiniz, susuzluğunu gidermek için her zaman biraz ilk süt alır. Açlığını gideren ve kalori açısından zengin son süt, daha sonra gelir. Bu nedenle, emzirmenin aceleye getirilmemesi önemlidir. Bebeğinizin bir göğüsten istediği kadar emmesine izin verin ve ardından diğer göğsünüzü verin. Bebeğiniz doyduysa, bir sonraki emzirmede daha önce vermediğiniz göğsünüzle başlayın.

Philips AVENT göğüs pompaları

Bebeğinize anne sütünden daha sağlıklı verebileceğiniz başka bir gıda yoktur. Philips AVENT göğüs pompaları ve aksesuarları serisi, istediğiniz sürece ve mümkün olan en kolay şekilde bu konuda size yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Pompaların devrim yaratan tasarımı, dünya çapında anneler ve sağlık uzmanları tarafından övgüyle karşılanmaktadır.

Süt nasıl sağılır
Philips AVENT Süt nasıl sağılır

Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası

Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası

Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası, bir bebeğin emiş hareketini taklit ederek süt akışını harekete geçirmek için tasarlanmış ilk göğüs pompasıdır. En nazik, hızlı veya doğal süt sağma yöntemidir. Manuel göğüs pompamızın hastane standardındaki elektrikli pompalar kadar etkili olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır ve pompa, büyük ölçüde daha rahat ve kullanımı kolay olarak sınıflandırılmıştır. Manuel göğüs pompaları hakkındaki bağımsız klinik çalışmayı okuyun (İngilizce).

Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası

Philips AVENT Elektronik Göğüs Pompası

Philips AVENT Elektronik Göğüs Pompası

Philips AVENT Tekli ve İkili Elektronik Göğüs Pompaları, manuel göğüs pompalarımızın klinik olarak kanıtlanmış tasarımını bir sonraki seviyeye taşır. Elektronik hafıza sayesinde, sütü hızlı, doğal ve etkili bir şekilde ve zahmetsizce sağmanıza yardımcı olur. Sağdığınız hızı, ritmi ve emiş seviyesini hafızada tutar ve ardından bunları sizin yerinize otomatik olarak sürdürür.

Philips AVENT Elektronik Göğüs Pompası
Süt Artırıcı Masaj Başlığı

Philips AVENT Göğüs Pompalarının sırrı, patentli Masaj Başlığıdır. Bu yumuşak silikon başlıktaki beş yaprakçık, siz pompaladıkça göğüs başının çevresine masaj yaparak, bebeğinizin emme hareketini taklit eder ve süt salgılama refleksini harekete geçirir. Ayrıca pompa koluna hafifçe bastırarak, emme gücünü mükemmel seviyeye ayarlayabilirsiniz.

Nasıl emzirilir
Philips Emzirme: Nasıl emzirilir


Klinik olarak kanıtlanmış

Önde gelen İngiliz çocuk doktorları ve bebek beslenme uzmanları tarafından yürütülen bağımsız klinik bir çalışmada, Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası ve hastane standardı elektrikli pompa performansını karşılaştırılmıştır. Çalışma, Pediatrics (Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi'nin resmi yayını) tarafından Haziran 2001'de yayınlanmış ve rastgele denemeler, Philips AVENT Manuel Göğüs Pompası kullanan annelerin hastane standardı elektrikli göğüs pompası kullananlara kıyasla daha fazla süt sağdığını kanıtlamıştır.

Göğüs pompaları hakkındaki klinik çalışmanın tamamını okuyun (İngilizce)

Emzirme ipuçları

Bir bebeğe sahip olmanın yaşayacağınız en hoş deneyimlerden birisi olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bu süreç size korkutucu da gelebilir. Size yardımcı olması için genel Sorular ve Yanıtların bir listesini sunuyoruz.

Küçük göğüslü kadınlar emzirebilir mi?

Tüm göğüsler süt üretebilir ve hemen hemen tüm kadınlar emzirebilir, ancak bazı durumlarda buna ulaşmak zaman alabilir. Eğer gerekirse ebeden, sağlık uzmanından ya da doktorunuzdan yardım alın. İlk bebeğinizi emzirirken sorun yaşamış olsanız dahi ikincide tekrar deneyin. İkinci sefer büyük olasılıkla çok daha kolay olacaktır.

Eşimin ve ailemin diğer üyelerinin kendilerini bu sürece dahil hissetmelerini nasıl sağlarım?

Bebeklerin beslenme dışında kucaklanma, temizlenme, bez değiştirme, eğlendirilme ve dışarıya çıkarılma gibi birçok başka ihtiyacı vardır. Emzirme rutininizin oturmasının ardından, dışarıya yalnız, diğer çocuğunuzla ya da partnerinizle birlikte çıkmak isterseniz sütünüzü önceden sağarak saklayabilirsiniz, böylece başkaları da bebeğinizi anne sütüyle besleyebilir.

Bebeğimin yeterli süt aldığını nasıl bileceğim?

Bebeğiniz 24 saat içinde 8 -12 kez düzgün bir şekilde emiyor ve her bir göğsü boşaltıyorsa, mutlu, sağlıklı ve memnun görünüyorsa, uyanıkken aktif ve ayık ise ve beslendikten sonra hoşnut görünüyorsa, yüksek ihtimalle yeterli süt alıyordur. Bir başka iyi işaret ise, 24 saatte 8 kez idrarını yapmasıdır. Endişeleniyorsanız, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için doktorunuza başvurun. Ayrıca, tartılması için bebeğinizi bir sağlık kuruluşuna da götürebilirsiniz.

Yakın zamanda tekrar çalışmaya başlayacaksam emzirmeye değer mi?

Evde geçireceğiniz ilk haftalar anne sütünün en yararlı olacağı dönem olduğundan, ilk 4 ay içinde bebeğinizle ne kadar çok birlikte olursanız siz ve bebeğiniz için o kadar iyi olur. Çalışmaya dönseniz bile, bebeğinizi sabah, akşam ve hafta sonlarında emzirebilirsiniz; bunun haricinde bebeğiniz sağdığınız sütü içebilir. Philips AVENT Göğüs Pompası, sütünüzü nasıl sağacağınız ve saklayacağınız ile ilgili ayrıntılı talimatlarla birlikte gelir ve kullanımı kolay ve rahattır. Philips AVENT Biberon ve Yenidoğan Emziği, göğsünüzün çalışma şeklini taklit edecek şekilde özel olarak tasarlanmıştır; bu nedenle bebeğiniz göğüs ve biberon arasında kolayca geçiş yapabilir.

Emzirmeye ne kadar devam etmeliyim?

İlk altı ay emzirmek bebeğiniz için mükemmel bir başlangıç demektir. Altı ay sonrasında bebeğiniz muhtemelen katı gıdalara da başlayabilecektir. Siz ve bebeğiniz istediği sürece emzirmeye devam edebilirsiniz. İlk yılda normal süt tavsiye edilmemektedir; bu nedenle, emzirmeyi ya da sağılmış süt vermeyi kesmeniz durumunda hazır formül olarak da bilinen süt tozu kullanmanız gereklidir.

Düz ya da içe dönük göğüs ucundan nasıl kaçınabilirim?

Her on kadından biri en az bir düz ya da içe dönük göğüs ucuna sahiptir. Eğer üşüdüğünüzde ya da kendinizi seksi hissettiğinizde göğüs uçlarınız dışarıya çıkıyor ya da çimdikleme testine yanıt veriyorsa, emzirme konusunda sorun yaşanmaz.

Göğüs ucunun etrafındaki alanı parmaklarınızla uyarın, eğer göğüs ucu dışarı çıkıyorsa sorun yoktur; bebek doğru şekilde yerleştirilmiş ise emme refleksi göğüs ucunun dışarıya çıkmasını sağlayacaktır. Buna rağmen emzirme konusunda sorun yaşamanız halinde, ilk birkaç gün için her bir emzirmeden birkaç dakika önce, bebeğinizi yerleştirmeden göğüs ucunu dışarıya çekmek için Philips AVENT Niplette ürününü kullanabilirsiniz.

Philips AVENT Niplette, göğüslerinizin çok kuru olması durumunda düz ya da içe dönük göğüs ucu sorununu tamamen ortadan kaldırmak amacıyla, hamilelik öncesinde ya da erken aşamalarda da kullanılabilir.

Göğüslerimin şişmesinden nasıl kaçınabilirim?

Sütünüz gediğinde (bkz. Nasıl emzirilir), göğüsleriniz sertleşebilir ve rahatsız hale gelebilir. Bebeğinizi mümkün olduğunca sık emzirin ve, eğer gerekliyse, emzirme öncesinde göğüslerinizi yumuşatmanızın gerekmesi durumunda, Philips AVENT Göğüs Pompası ile bir miktar süt alın.Göğüslere soğuk bez ya da buzluktan alınmış buz torbaları uygulamak genişlemeyi azaltabilir.

Şişkinlik ve yumrular geçene kadar bebeğinizi emzirin ve arada, sutyeninizin içinde Philips AVENT Göğüs Kalkanlarını kullanın. Yapacakları hafif baskı şişkinliği alacak ve sızan sütü içerisinde toplayacaktır.

Eğer emzirme aralarında göğüsleriniz çok doluyor, sizi rahatsız ediyor ve bebeğinizi uyandırarak rahatsız etmek istemiyorsanız, sütünüzü almak için Philips AVENT Pompayı kullanın. Bu ürünü kullanarak kendi anne sütü deponuzu oluşturabilirsiniz.

Göğüslerimdeki akıntıyı nasıl engelleyebilirim?

Emzirme aralarında akan sütü Philips AVENT Yıkanabilir veya Tek Kullanımlık Göğüs Pedleri kullanarak engelleyebilirsiniz.Yıkanabilir pedler %100 pamuktur, çamaşır makinesinde yıkanabilir ve kurutma makinesinde kurutulabilir.

Tek kullanımlık pedler yumuşak pamuktan yapılmıştır ve göğsünüzdeki nemi alan ve giyeceklerinizin ıslanmasını engelleyen sızdırmaz astarlara sahiptir. Göğüs uçlarınızın kurumaması için pedleri sık değiştirmeyi unutmayın.

Kuru ya da çatlak göğüs uçlarından nasıl sakınabilirim?

Eğer bebeğinizi başından itibaren göğsünüze doğru yerleştirirseniz, kuru ya da çatlak göğüs ucu sorunu yaşamazsınız. Emzirme sonrasında bir - iki damla sütü göğüs uçlarınıza sıkıp areolanın etrafına yaymak faydalı olabilir. Göğüs uçlarınızı kuru tutmayı ve göğüs pedlerini sık sık değiştirmeyi unutmayın.

Beslenme uzmanı Vicki Scott

Adım Vicki Scott ve Ebeveynler ile bebeklerinin yaşamını mümkün olduğunca kolay ve stressiz hale getirmek amacıyla ürettikleri tüm muhteşem ürünler konusunda Philips AVENT'e danışmanlık yapmakla görevliyim.

Bebeğinizi beslerken ve onun bakımını yaparken karşılaşabileceğiniz sorunları çözmenizde size yardımcı olmaya çalışacağım; yazılarımı Anne ve Bebek ve Prima Bebek dergilerinde bulabilirsiniz. Ayrıca, Philips Avent'in www.mybabytalk.co.uk adresindeki öneri web sitesinde ipuçları ve güncel makalelerle aylık güncellemeler yayınlıyorum.

17 yıldır anneler ve bebekleriyle birlikte çalışıyorum. Bu süre içinde, Emzirme Hemşiresi (NNEB), Kayıtlı Ebe, Gebelik Hemşiresi, Bebek Bakım Danışmanı, Emzirme Danışmanı ve Doğum Öncesi/Sonrası Öğretmeni olarak çalıştım.

Ayrıca, yeni ve bebek bekleyen annelere Londra'nın çeşitli yerlerinde doğum öncesi dersleri veriyor ve Gece Dadıları için bir Emzirme Atölyesi çalıştırıyorum. Dört yıl önce, annelere ve babalara yeni doğan bebeklerinin bakımıyla ilgili pratik öneriler ve destek veren ve kendi danışmanlık hizmetim olan Babyconference'a başladım.

Ayrıca, yeni ve bebek bekleyen annelere Londra'nın çeşitli yerlerinde doğum öncesi dersleri veriyor ve Gece Dadıları için bir Emzirme Atölyesi çalıştırıyorum. Dört yıl önce, annelere ve babalara yeni doğan bebeklerinin bakımıyla ilgili pratik öneriler ve destek veren ve kendi danışmanlık hizmetim olan Babyconference'a başladım.

Vicki Scott
Philips AVENT Beslenme Uzmanı (İngiltere)

İlk elden yaşadığım için neler yaşıyor olduğunuzu tam olarak biliyorum.